reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie trzeba składać zeznania za zmarłą matkę

Nie trzeba składać zeznania za zmarłą matkę

W przypadku śmierci matki, córka jako spadkobierca nie ma obowiązku składania rocznego zeznania za zmarłą matkę. - Postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 11 sierpnia 2006 r. (nr USB XIV/415/23/06).

 
Urząd skarbowy rozstrzygnął kwestie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok w przypadku śmierci podatnika.

W 2005 roku matka podatniczki otrzymywała rentę rodzinną z ZUS oraz rentę rodzinną z zagranicy. Dochody te nie zostały rozliczone w rocznym zeznaniu podatkowym. Matka podatniczki zmarła 4 lutego 2006 r. Zdaniem podatniczki nie była ona zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego za 2005 rok na nazwisko zmarłej matki.
Z interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty wynika, że podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Uzyskane przez matkę podatniczki w 2005 roku dochody nie zostały rozliczone w rocznym zeznaniu. Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest przejęcie przez spadkobierców podatnika podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych. Obowiązek złożenia zeznania ciąży na podatniku i nie przechodzi na spadkobierców. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości złożenia zeznania za osobę zmarłą, mimo że nie dokonała ona rocznego rozliczenia podatku. Oznacza to, że podatniczka nie była zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego w imieniu zmarłej matki.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama