Wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. aportem do spółki komandytowej określa się w wysokości ustalonej przez wspólników w akcie notarialnym, nie wyższej od jej wartości rynkowej. - Pismo z 29 marca 2006 r. nr US. I/1-423/1c/2006
PYTANIE DO US
Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Chcemy z innym podmiotem założyć spółkę komandytową, a
nieruchomości będące składnikami majątku naszej
spółki wnieść jako aport do spółki komandytowej, w której będziemy mieli status komplementariusza. W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. do spółki komandytowej?
KOMENTARZ EKSPERTA
Jak wynika z art. 22g ust. 1 pkt 4 updof, za wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci aportu, wniesionego m.in. do spółki komandytowej, przyjmuje się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość takiego środka trwałego, z tym że wartość ta nie może być wyższa od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim informuje:
Przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–14, uważa się – w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Powyższy przepis nie definiuje jednak sposobu ustalenia wartości początkowej w przypadku wniesienia przez spółkę kapitałową aportu do spółki osobowej.
Definicja taka jest zawarta w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–18, uważa się – w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.
Zgodnie z art. 16g ust. 8 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Artykuł 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, iż jest ona właścicielem nieruchomości, która ma być wniesiona aportem do spółki komandytowej. W związku z tym zacytowany powyżej przepis art. 16g ust. 8 nie będzie miał zastosowania, gdyż dotyczy on składników majątku stanowiących współwłasność podatnika.
Stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej włas-ności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że
udziały wspólników w przychodach są równe.
Artykuł 5 ust. 2 stanowi, iż zasadę wyrażoną w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
W przypadku zbycia przez spółkę komandytową środków trwałych otrzymanych w formie aportu wartość początkowa, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, zgodnie z art. 5 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiła będzie koszt uzyskania przychodu.
Stanowisko
spółki co do ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. aportem do
spółki komandytowej w wysokości określonej w akcie notarialnym, nie wyższej od wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych, tutejszy organ uznaje za prawidłowe.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US I/1-415/5/2006