reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe

Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe

Czy opłata za studium podyplomowe ponoszona za pracownika w całości przez spółkę jest przychodem pracownika zwolnionym z podatku dochodowego, w sytuacji gdy pracownik został skierowany na studium przez pracodawcę? - Pismo z 2 sierpnia 2006 r. nr DN/415-33/06


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Wydatek poniesiony przez spółkę na opłacenie nauki pracownika w studium podyplomowym stanowi przychód pracownika zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA
Warte podkreślenia jest to, że w analogicznych stanach faktycznych organy podatkowe potwierdzają stosowanie przedmiotowego zwolnienia u pracownika, w przypadku gdy faktura za naukę zastała wystawiona na pracodawcę. Ma to duże znaczenie dla rozliczenia przez pracodawcę kosztów. Wystawienie w ten sposób faktury daje pracodawcy możliwość udokumentowania poniesionego kosztu, bez zbędnych formalności z rozliczeniem, gdyby faktura była wystawiona na pracownika.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady informuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych, wolna jest od podatku dochodowego.

Odrębnym przepisem, na który powołuje się powyższy przepis, jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Na podstawie przepisów ww. rozporządzenia pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe na podstawie skierowania zakładu pracy – w formie zarówno szkolnej, jak i pozaszkolnej, przysługuje świadczenie w postaci opłacenia kosztów nauki.

W świetle powyższego oraz biorąc pod uwagę przedstawiony przez spółkę z o.o. stan faktyczny, uznać należy, iż wydatek poniesiony przez spółkę na opłacenie nauki pracownika w studium podyplomowym stanowi przychód pracownika zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US-I/413-1/06
reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama