Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe
REKLAMA
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
KOMENTARZ EKSPERTA
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych, wolna jest od podatku dochodowego.
Odrębnym przepisem, na który powołuje się powyższy przepis, jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Na podstawie przepisów ww. rozporządzenia pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe na podstawie skierowania zakładu pracy – w formie zarówno szkolnej, jak i pozaszkolnej, przysługuje świadczenie w postaci opłacenia kosztów nauki.
W świetle powyższego oraz biorąc pod uwagę przedstawiony przez spółkę z o.o. stan faktyczny, uznać należy, iż wydatek poniesiony przez spółkę na opłacenie nauki pracownika w studium podyplomowym stanowi przychód pracownika zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat