Odsetki od alimentów podlegają PIT
REKLAMA
Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię opodatkowania odsetek od alimentów wyegzekwowanych przez komornika.
W związku z prowadzoną na podstawie tytułu wykonawczego (wyroku sądu rejonowego) egzekucją świadczeń pieniężnych, w 2006 roku podatniczka otrzymała w części wyegzekwowane przez komornika pieniądze. Kwoty dotyczyły odsetek przypadających do zapłaty w związku z nieterminową realizacją przez dłużnika nałożonych na niego obowiązków alimentacyjnych. Pojawia się pytanie, jak taką wypłatę uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.
W świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności: zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Sformułowany katalog nie jest zamknięty, a zaliczone do niego mogą zostać także inne rodzaje przychodów.
Mimo że odsetki są świadczeniem ubocznym, gdyż warunkiem powstania uprawnienia do wypłaty odsetek jest istnienie długu głównego oraz jego wymagalność, to roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Otrzymane odsetki za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego stanowi zatem przychód podlegający opodatkowaniu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Korzystają one bowiem ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyraźnej dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT.
Zatem kwota wyegzekwowanych przez komornika odsetek za zwłokę w wykonaniu obowiązku alimentacyjnego stanowi przychód wierzyciela, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wypłata takich odsetek stanowi przychód z innych źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ustawy o PIT.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat