reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Odsetki od alimentów podlegają PIT

Odsetki od alimentów podlegają PIT

Kwota wyegzekwowanych przez komornika odsetek za zwłokę związanych z alimentami to przychód wierzyciela, który podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 listopada 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-73/US/2006/KA)


Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię opodatkowania odsetek od alimentów wyegzekwowanych przez komornika.


W związku z prowadzoną na podstawie tytułu wykonawczego (wyroku sądu rejonowego) egzekucją świadczeń pieniężnych, w 2006 roku podatniczka otrzymała w części wyegzekwowane przez komornika pieniądze. Kwoty dotyczyły odsetek przypadających do zapłaty w związku z nieterminową realizacją przez dłużnika nałożonych na niego obowiązków alimentacyjnych. Pojawia się pytanie, jak taką wypłatę uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.


W świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności: zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Sformułowany katalog nie jest zamknięty, a zaliczone do niego mogą zostać także inne rodzaje przychodów.


Mimo że odsetki są świadczeniem ubocznym, gdyż warunkiem powstania uprawnienia do wypłaty odsetek jest istnienie długu głównego oraz jego wymagalność, to roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Otrzymane odsetki za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego stanowi zatem przychód podlegający opodatkowaniu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Korzystają one bowiem ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyraźnej dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT.


Zatem kwota wyegzekwowanych przez komornika odsetek za zwłokę w wykonaniu obowiązku alimentacyjnego stanowi przychód wierzyciela, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wypłata takich odsetek stanowi przychód z innych źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ustawy o PIT.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama