reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego

Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego

Dotacje generalnie są przychodem u podatników je otrzymujących. Jednak dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych z funduszu SAPARD jest wolny od CIT. - Postanowienie naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 20 grudnia 2006 r., nr P-I/423/66 /BŚ/06


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Spółka od grudnia 2005 r. do lipca 2006 r. poczyniła znaczne inwestycje w unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego. 50 proc. tzw. kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych zostało pokryte dotacją z funduszu SAPARD. Otrzymaną dotację spółka odniosła na rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie na pozostałe przychody operacyjne. Czy dotacja SAPARD stanowi przychód w dniu jej wpływu na rachunek bankowy spółki?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) dotacja jest przychodem podatnika w momencie jej faktycznego otrzymania, czyli wpływu środków finansowych.

Dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach SAPARD zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT jest wolny od podatku.


Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Respektując te przepisy, otrzymana dotacja stanowi przychód podatkowy spółki, a jeżeli spełnione są przesłanki wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT, jej równowartość będzie podlegać zwolnieniu przedmiotowemu.


Fakt otrzymania dotacji nie wpływa na wartość początkową środków trwałych (lub wartości niematerialnych i prawnych) nabytych przez spółkę. Spółka nie może natomiast zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od tej części ich wartości, która została jej zwrócona w jakiejkolwiek formie (w przypadku spółki w formie dotacji). Zatem środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne sfinansowane otrzymaną dotacją są amortyzowane od wartości początkowej uwzględniającej poniesione nakłady, z tym że część odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości otrzymanej dotacji nie będzie stanowiła kosztów w rozumieniu ustawy o CIT. Koszty poniesione przez spółkę na unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, stanowią w całości koszt podatkowy do czasu otrzymania dotacji pokrywającej część tych kosztów, z wyjątkiem m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (kosztem jest wówczas amortyzacja naliczona).


Jeżeli otrzymana dotacja spełniać będzie przesłanki uznania jej za dochód wolny od CIT, to w momencie jej otrzymania podatnik zobowiązany jest dokonać korekty kosztów, które zostały sfinansowane bezpośrednio z tych środków i/lub stanowiły odpisy amortyzacyjne uznane w poprzednich okresach sprawozdawczych za koszt uzyskania przychodu.


W konsekwencji, otrzymana przez spółkę dotacja z funduszu SAPARD stanowi przychód podatkowy w dniu jej otrzymania. Jednocześnie dotacja ta korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT. Wydatki poniesione przez spółkę na realizację inwestycji - w części pochodzącej z dotacji - nie stanowią kosztów.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama