Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Spółka od grudnia 2005 r. do lipca 2006 r. poczyniła znaczne inwestycje w unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego. 50 proc. tzw. kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych zostało pokryte dotacją z funduszu SAPARD. Otrzymaną dotację spółka odniosła na rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie na pozostałe przychody operacyjne. Czy dotacja SAPARD stanowi przychód w dniu jej wpływu na rachunek bankowy spółki?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) dotacja jest przychodem podatnika w momencie jej faktycznego otrzymania, czyli wpływu środków finansowych.
Dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach SAPARD zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT jest wolny od podatku.
Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Respektując te przepisy, otrzymana dotacja stanowi przychód podatkowy spółki, a jeżeli spełnione są przesłanki wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT, jej równowartość będzie podlegać zwolnieniu przedmiotowemu.
Fakt otrzymania dotacji nie wpływa na wartość początkową środków trwałych (lub wartości niematerialnych i prawnych) nabytych przez spółkę. Spółka nie może natomiast zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od tej części ich wartości, która została jej zwrócona w jakiejkolwiek formie (w przypadku spółki w formie dotacji). Zatem środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne sfinansowane otrzymaną dotacją są amortyzowane od wartości początkowej uwzględniającej poniesione nakłady, z tym że część odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości otrzymanej dotacji nie będzie stanowiła kosztów w rozumieniu ustawy o CIT. Koszty poniesione przez spółkę na unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, stanowią w całości koszt podatkowy do czasu otrzymania dotacji pokrywającej część tych kosztów, z wyjątkiem m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (kosztem jest wówczas amortyzacja naliczona).
Jeżeli otrzymana dotacja spełniać będzie przesłanki uznania jej za dochód wolny od CIT, to w momencie jej otrzymania podatnik zobowiązany jest dokonać korekty kosztów, które zostały sfinansowane bezpośrednio z tych środków i/lub stanowiły odpisy amortyzacyjne uznane w poprzednich okresach sprawozdawczych za koszt uzyskania przychodu.
W konsekwencji, otrzymana przez spółkę dotacja z funduszu SAPARD stanowi przychód podatkowy w dniu jej otrzymania. Jednocześnie dotacja ta korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT. Wydatki poniesione przez spółkę na realizację inwestycji - w części pochodzącej z dotacji - nie stanowią kosztów.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat