REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego

REKLAMA

Dotacje generalnie są przychodem u podatników je otrzymujących. Jednak dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych z funduszu SAPARD jest wolny od CIT. - Postanowienie naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 20 grudnia 2006 r., nr P-I/423/66 /BŚ/06


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Spółka od grudnia 2005 r. do lipca 2006 r. poczyniła znaczne inwestycje w unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego. 50 proc. tzw. kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych zostało pokryte dotacją z funduszu SAPARD. Otrzymaną dotację spółka odniosła na rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie na pozostałe przychody operacyjne. Czy dotacja SAPARD stanowi przychód w dniu jej wpływu na rachunek bankowy spółki?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) dotacja jest przychodem podatnika w momencie jej faktycznego otrzymania, czyli wpływu środków finansowych.

Dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach SAPARD zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT jest wolny od podatku.


Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Respektując te przepisy, otrzymana dotacja stanowi przychód podatkowy spółki, a jeżeli spełnione są przesłanki wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT, jej równowartość będzie podlegać zwolnieniu przedmiotowemu.


Fakt otrzymania dotacji nie wpływa na wartość początkową środków trwałych (lub wartości niematerialnych i prawnych) nabytych przez spółkę. Spółka nie może natomiast zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od tej części ich wartości, która została jej zwrócona w jakiejkolwiek formie (w przypadku spółki w formie dotacji). Zatem środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne sfinansowane otrzymaną dotacją są amortyzowane od wartości początkowej uwzględniającej poniesione nakłady, z tym że część odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości otrzymanej dotacji nie będzie stanowiła kosztów w rozumieniu ustawy o CIT. Koszty poniesione przez spółkę na unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, stanowią w całości koszt podatkowy do czasu otrzymania dotacji pokrywającej część tych kosztów, z wyjątkiem m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (kosztem jest wówczas amortyzacja naliczona).


Jeżeli otrzymana dotacja spełniać będzie przesłanki uznania jej za dochód wolny od CIT, to w momencie jej otrzymania podatnik zobowiązany jest dokonać korekty kosztów, które zostały sfinansowane bezpośrednio z tych środków i/lub stanowiły odpisy amortyzacyjne uznane w poprzednich okresach sprawozdawczych za koszt uzyskania przychodu.


W konsekwencji, otrzymana przez spółkę dotacja z funduszu SAPARD stanowi przychód podatkowy w dniu jej otrzymania. Jednocześnie dotacja ta korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT. Wydatki poniesione przez spółkę na realizację inwestycji - w części pochodzącej z dotacji - nie stanowią kosztów.


Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA