Czynności zwolnione z VAT, bez rejestracji
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, które polegają na zabezpieczeniu funkcjonowania punktu dystrybucji materiału skażonego i sterylnego, sterylizacji tlenkiem etylenu, dezynfektorni. Podatnik oświadczył, że usługi te są zaklasyfikowane do PKWiU 85.14.18 jako „usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Od momentu przekroczenia limitu, tj. w listopadzie 2006 r. podatnik uważa, że będzie zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i stosować właściwą stawkę VAT dla świadczonych usług, które są zwolnione od podatku od towarów i usług. Czy podatnik ma rację?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) podmioty wymienione w art. 15 ustawy o VAT, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tej ustawy, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako VAT czynnego lub jako podatnika zwolnionego.
W myśl par. 8 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz.798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.
W konsekwencji wykonując wyłącznie usługi zwolnione od VAT podatnik nie miał obowiązku dokonania rejestracji i nie jest uprawniony do wystawiania faktur VAT. Podatnik może wystawiać rachunki, które uznawane są za faktury.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat