Czy jest możliwość korygowania VAT należnego z faktury korygującej bez potwierdzenia odbioru tej faktury przez kontrahenta
REKLAMA
Jednocześnie jednak Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego potwierdził, że nie ma ustawowo określonej formy tego potwierdzenia. Można zatem uzyskać takie potwierdzenie w każdy możliwy sposób. Poniżej fragment stanowiska Izby Skarbowej w Kielcach w tej sprawie.
"(...) Art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT, jest zobowiązana do jego zapłaty. Zatem wprowadzenie do obiegu faktury z wykazaną kwotą VAT powoduje, że podatek ten podlega zapłacie przez wystawcę faktury nawet wówczas, gdy nie byłby należny w świetle pozostałych przepisów podatkowych. Natomiast zgodnie z przepisem art. 108 ust. 2 ww. ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego. Powyższe przepisy znajdują pełne umocowanie w przepisach VI Dyrektywy, tj. art. 21 (1) (d), i są następstwem implementacji tego przepisu do ustawy krajowej.
A zatem przepisy § 16 ust. 4 rozporządzenia z dnia 25.05.2005 r. są tylko doprecyzowaniem zasady, która wprost wynika z wyżej powoływanego art. 108. Oznaczają bowiem, że podatek wykazany w pierwotnej fakturze podlega rozliczeniu, aż do momentu, gdy podatnik znajdzie się w posiadaniu dowodu, że skutecznie wprowadził do obiegu fakturę korygującą podatek, poprzez doręczenie jej klientowi. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.
REKLAMA
Nie można uznać także, iż przepisy § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, gdyż art. 11 (C) (1) VI Dyrektywy mówi, iż w przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego czy też częściowego niewywiązywania się z płatności lub w przypadku gdy cena zostaje obniżona po tym, jak transakcja została wykonana, podstawa opodatkowania będzie stosownie obniżona na warunkach, które zostaną określone przez państwa członkowskie.
(...)
W świetle powyższego Spółka w sytuacji wystawienia faktury korygującej jest zobowiązana posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego."
oprac. Ewa Sławińska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat