Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w piśmie nr KD/415-47/06 uznał, że nie przysługuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup drzwi i ościeżnic wykorzystanych do trwałej zabudowy wnęk.
Nie ma również obowiązku umieszczania symbolu
PKWiU na fakturach będących podstawą do ubiegania się o zwroty. Taki obowiązek nie wynika z przepisów w zakresie
VAT oraz nie wprowadza go również ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
„Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, przez
podatek VAT rozumie się podatek od towarów i usług o stawce 22% w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).
Natomiast, na podstawie art. 3 ust 5 tej ustawy, przez remont budynku lub lokalu mieszkalnego rozumie się wyłącznie wykonanie robót określonych w załączniku do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W ustępie 8 art. 3 ww. ustawy zobowiązano ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej do ogłoszenia w drodze obwieszczenia wykazu tych materiałów budowlanych. Na tej podstawie Minister Transportu i Budownictwa w dniu 30 grudnia 2005 r. wydał obwieszczenie, w którym ogłosił wykaz materiałów budowlanych opodatkowanych do dnia 30 kwietnia 2004 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. opodatkowanych podatkiem VAT w wysokości 22% (Dz.Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1), określając w ten sposób listę materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków. W wykazie tym jako czynnik identyfikujący materiały budowlane, oprócz ich nazw, podano również ich symbole PKWiU - co odpowiada Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844 z późn.zm.)
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami - drzwi i ościeżnice należy zaliczyć do materiału budowlanego sklasyfikowanego z numerem 20.30.11 PKWiU, tj. „okna i drzwi ościeżnice i progi drewniane”.
Jednakże w wykazie robót zaliczonych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego załącznik do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, nie zostały wymienione wydatki dotyczące wykonania nowych elementów związanych z trwałą zabudową wnęki.
Zatem stwierdzić należy, że nie przysługuje Panu zwrot części wydatków poniesionych na zakup drzwi i ościeżnic wykorzystanych do trwałej zabudowy wnęk.
Jednocześnie informuję, że przepisy określające elementy, które powinna zawierać
faktura VAT (rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn.zm.), nie wymagają wskazywania na fakturach symbolu PKWiU, jeżeli dana sprzedaż opodatkowana jest 22-proc. stawką podatku. Ponieważ po 30 kwietnia 2004 roku
materiały budowlane opodatkowane są 22-proc. stawką podatku, faktury
VAT dokumentujące ich zakupy nie muszą zawierać symbolu PKWiU. Obowiązku umieszczania symbolu PKWiU na fakturach, będących podstawą do ubiegania się o zwroty, nie wprowadza również ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Użycie klasyfikacji PKWiU należy odczytywać jedynie jako użycie narzędzia ułatwiającego identyfikację materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu”.