| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Podatek dla zakładów udzielających świadczeń zdrowotnych

Podatek dla zakładów udzielających świadczeń zdrowotnych

Pismo Ministerstwa Finansów z 27 listopada 2003 r. (LK-1879/LP/03/MS)
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych podlegają opodatkowaniu niższą, preferencyjną stawką w stosunku do budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innego rodzaju.
Artykuł 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej stanowi, że świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. (...)
Natomiast art. 4 ww. ustawy określa, jakie podmioty mogą udzielać świadczeń zdrowotnych. Należą do nich zakłady opieki zdrowotnej, osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny oraz grupowe praktyki lekarskie, grupowe praktyki pielęgniarek i położnych.
Zgodnie z art. 18d ww. ustawy, osobą fizyczną wykonującą zawód medyczny jest osoba, która na podstawie odrębnych przepisów jest uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
Należy zauważyć, że obowiązujące przepisy nie wprowadzają wymogu posiadania uprawnień do wykonywania zawodu medycznego dla osoby prowadzącej zakład optyczny lub zatrudnionej w takim zakładzie.
Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedaż detaliczna sprzętu optycznego znajduje się w Dziale 53 zatytułowanym „Usługi w zakresie handlu detalicznego, z wyjątkiem sprzedaży pojazdów mechanicznych i motocykli, naprawa artykułów użytku osobistego i domowego”, a nie w Dziale 85 obejmującym „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej”.
Sumując, obrotu instrumentami optycznymi nie można zakwalifikować do udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. W związku z powyższym, budynki lub części budynków zajęte na prowadzenie zakładów optycznych (z wyłączeniem części zajętych na gabinety okulistyczne) nie powinny korzystać z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Pismo Ministerstwa Finansów z 27 listopada 2003 r. (LK-1879/LP/03/MS) 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK