REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić moment uzyskania przychodu w 2007 r.

REKLAMA

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia.

Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.

KOMENTARZ EKSPERTA
Wątpliwości w interpretacji art. 14 ust. 1c updof regulującego moment powstania przychodu dotyczą użytego w nim sformułowania „nie później niż”.  Można mieć wątpliwości jak postąpić w sytuacji, gdy w jednym miesiącu miało miejsce wydanie towaru, a w drugim wystawienie faktury. Jeśli przychód powstaje w dniu wydania towaru, ale nie później niż w dacie wystawienia faktury, można by sądzić, że przychód można wykazać w dacie wystawienia faktury. Wyrażenie „nie później niż” zostało użyte m.in. w art. 9a ust. 2 updof, gdzie oznacza rozłożenie w czasie podjęcia decyzji o wyborze podatku liniowego i jej odpowiedniego zgłoszenia.

W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że moment powstania przychodu wiąże się z powstaniem określonego zdarzenia. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej, np. dzień wydania rzeczy, wykonania usługi, wystawienia faktury, uregulowania należności. Należy przyjąć, że tak właśnie jest, chociaż przepis brzmi niejasno. Podkreślono również, że podatnik nie ma wyboru w momencie rozpoznania przychodu. Zdaniem Ministerstwa zwrot „nie później niż” użyty w ww. art. 9a ust. 2 updof oznacza zaś coś zupełnie innego, ponieważ dotyczy innych kwestii.

Interpretację skomentowała
Ewa Leszczyńska
ekspert podatkowy

PYTANIE
W związku z wątpliwościami jak należy interpretować przepis art. 14 updof i rozliczać przychody w 2007 r. Redakcja Monitora księgowego zapytała Ministerstwo Finansów o stanowisko w tej sprawie. Poniżej prezentujemy odpowiedź MF z 2 lutego 2007 r. (nr pisma MB8/ 48 /2007) opublikowaną w Mk nr 4/2007. 

INTERPRETACJA MINISTERSTWA FINANSÓW - ARGUMENTACJA
W odpowiedzi na pytanie Redakcji w sprawie daty powstania przychodów w działalności gospodarczej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób  fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), zmieniono przepisy dotyczące daty powstania przychodu w działalności gospodarczej. Jako zasadę przyjęto, iż przychód należny powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c).

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia. Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.

Przychód z działalności gospodarczej powstaje tylko jeden raz. Skoro ustawa wiąże powstanie przychodu z dniem wydania rzeczy, to przychód ten nie może powstać drugi raz w dniu wystawienia faktury, ponieważ powstał w dniu wydania rzeczy. W konsekwencji, jeżeli wydanie towaru nastąpiło w dniu 29 stycznia, to przychód powstał w tym dniu, a nie w dniu 2 lutego, kiedy podatnik wystawił fakturę odnoszącą się do tego zdarzenia. Dzień wystawienia faktury byłby dniem powstania przychodu, jeżeli faktura zostałaby wystawiona dnia 29 stycznia, a wydanie towaru nastąpiłoby 2 lutego, ponieważ przychód nie może powstać później niż w dniu wystawienia faktury.

Zauważyć należy, że określenie nie później niż, funkcjonowało w przepisach określających datę powstania przychodu z działalności gospodarczej również w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychód z działalności gospodarczej powstawał w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie
stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Nie oznaczało to jednak, że podatnik miał prawo wyboru rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej. Podatnik nie mógł uznać, że przychód ten powstał albo w dniu wystawienia faktury, albo w ostatnim dniu miesiąca, w którym np. wydano rzecz. Tym samym, jeżeli wydanie towaru nastąpiło np. w dniu 5 stycznia, a wystawienie faktury w dniu 7 stycznia, to przychód powstał w dniu 7 stycznia; podatnik nie mógł rozpoznać przychodu w ostatnim dniu miesiąca tj. 31 stycznia.

Dla interpretacji przepisów dotyczących daty powstania przychodu z działalności gospodarczej nieuzasadnione jest odwoływanie się do przepisów określających termin wyboru opodatkowania według 19% stawki przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego. Przepisy te regulują odrębne materie i z uwzględnieniem ich różnorodności, należy je interpretować.

Pismo MF podpisała
Zofia Ogińska
Zastępca Dyrektora Biura Ministra

Źródło: Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 2 lutego (nr pisma MB8/ 48 /2007) na pytanie Redakcji Monitora księgowego
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA