REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić moment uzyskania przychodu w 2007 r.

REKLAMA

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia.

Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.

KOMENTARZ EKSPERTA
Wątpliwości w interpretacji art. 14 ust. 1c updof regulującego moment powstania przychodu dotyczą użytego w nim sformułowania „nie później niż”.  Można mieć wątpliwości jak postąpić w sytuacji, gdy w jednym miesiącu miało miejsce wydanie towaru, a w drugim wystawienie faktury. Jeśli przychód powstaje w dniu wydania towaru, ale nie później niż w dacie wystawienia faktury, można by sądzić, że przychód można wykazać w dacie wystawienia faktury. Wyrażenie „nie później niż” zostało użyte m.in. w art. 9a ust. 2 updof, gdzie oznacza rozłożenie w czasie podjęcia decyzji o wyborze podatku liniowego i jej odpowiedniego zgłoszenia.

W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że moment powstania przychodu wiąże się z powstaniem określonego zdarzenia. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej, np. dzień wydania rzeczy, wykonania usługi, wystawienia faktury, uregulowania należności. Należy przyjąć, że tak właśnie jest, chociaż przepis brzmi niejasno. Podkreślono również, że podatnik nie ma wyboru w momencie rozpoznania przychodu. Zdaniem Ministerstwa zwrot „nie później niż” użyty w ww. art. 9a ust. 2 updof oznacza zaś coś zupełnie innego, ponieważ dotyczy innych kwestii.

Interpretację skomentowała
Ewa Leszczyńska
ekspert podatkowy

PYTANIE
W związku z wątpliwościami jak należy interpretować przepis art. 14 updof i rozliczać przychody w 2007 r. Redakcja Monitora księgowego zapytała Ministerstwo Finansów o stanowisko w tej sprawie. Poniżej prezentujemy odpowiedź MF z 2 lutego 2007 r. (nr pisma MB8/ 48 /2007) opublikowaną w Mk nr 4/2007. 

INTERPRETACJA MINISTERSTWA FINANSÓW - ARGUMENTACJA
W odpowiedzi na pytanie Redakcji w sprawie daty powstania przychodów w działalności gospodarczej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób  fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), zmieniono przepisy dotyczące daty powstania przychodu w działalności gospodarczej. Jako zasadę przyjęto, iż przychód należny powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c).

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia. Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.

Przychód z działalności gospodarczej powstaje tylko jeden raz. Skoro ustawa wiąże powstanie przychodu z dniem wydania rzeczy, to przychód ten nie może powstać drugi raz w dniu wystawienia faktury, ponieważ powstał w dniu wydania rzeczy. W konsekwencji, jeżeli wydanie towaru nastąpiło w dniu 29 stycznia, to przychód powstał w tym dniu, a nie w dniu 2 lutego, kiedy podatnik wystawił fakturę odnoszącą się do tego zdarzenia. Dzień wystawienia faktury byłby dniem powstania przychodu, jeżeli faktura zostałaby wystawiona dnia 29 stycznia, a wydanie towaru nastąpiłoby 2 lutego, ponieważ przychód nie może powstać później niż w dniu wystawienia faktury.

Zauważyć należy, że określenie nie później niż, funkcjonowało w przepisach określających datę powstania przychodu z działalności gospodarczej również w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychód z działalności gospodarczej powstawał w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie
stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Nie oznaczało to jednak, że podatnik miał prawo wyboru rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej. Podatnik nie mógł uznać, że przychód ten powstał albo w dniu wystawienia faktury, albo w ostatnim dniu miesiąca, w którym np. wydano rzecz. Tym samym, jeżeli wydanie towaru nastąpiło np. w dniu 5 stycznia, a wystawienie faktury w dniu 7 stycznia, to przychód powstał w dniu 7 stycznia; podatnik nie mógł rozpoznać przychodu w ostatnim dniu miesiąca tj. 31 stycznia.

Dla interpretacji przepisów dotyczących daty powstania przychodu z działalności gospodarczej nieuzasadnione jest odwoływanie się do przepisów określających termin wyboru opodatkowania według 19% stawki przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego. Przepisy te regulują odrębne materie i z uwzględnieniem ich różnorodności, należy je interpretować.

Pismo MF podpisała
Zofia Ogińska
Zastępca Dyrektora Biura Ministra

Źródło: Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 2 lutego (nr pisma MB8/ 48 /2007) na pytanie Redakcji Monitora księgowego
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA