reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy sprzedaż używanego samochodu nie spowoduje obowiązku korekty VAT naliczonego

Kiedy sprzedaż używanego samochodu nie spowoduje obowiązku korekty VAT naliczonego

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 16 lutego 2007 r., nr I USB III/436/69/2007/Br., wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź Bałuty.


Stanowisko przedstawiane przez organy podatkowe w interpretacjach podatkowych jest jednoznaczne. Sprzedaż używanego samochodu, od którego podatnikowi przysługiwało częściowe odliczenie VAT, powoduje obowiązek korekty podatku naliczonego. Obowiązek korekty powstaje niezależnie od tego, czy podatnik wykonuje wyłącznie działalność opodatkowaną, czy też „mieszaną”, a więc opodatkowaną i zwolnioną. Należy jednak zauważyć, że obowiązek korekty powstaje tylko wtedy, gdy sprzedaż jest dokonywana w tzw. okresie korekty. Dla środków trwałych (majątek ruchomy) o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł okres ten wynosi 5 lat. Natomiast dla środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł obowiązuje roczny okres korekty. Oznacza to, że o obowiązku korekty podatku naliczonego zadecyduje również jego wartość początkowa. Informacja ta jest szczególnie ważna dla podatników wykupujących samochód po okresie leasingu. Oznacza bowiem dla nich krótszy okres obowiązkowej korekty podatku naliczonego. Postanowienie w tej sprawie wydał Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź Bałuty. Przedstawiamy fragment pisma w tej sprawie."(...) Jak wynika ze stanu faktycznego Podatnik dokonał dostawy przedmiotowego samochodu stanowiącego środek trwały o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, korzystając na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Z tytułu nabycia tego samochodu Podatnikowi przysługiwało również prawo odliczenia podatku naliczonego w kwocie stanowiącej 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej niż 6000 zł. W przypadku samochodów osobowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ww. ustawy, wykorzystanych do działalności opodatkowanej podatkiem VAT, jest to pełna kwota odliczenia.

 

W konsekwencji powyższe spowodowało, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 91 ust. 1-5 w związku z art. 91 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Należy jednak zauważyć, że przedmiotowa dostawa dotyczyła środka trwałego, o wartości początkowej poniżej 15 tys. zł, dla którego przepisy ww. art. 91 ust. 2 przewidują jednorazową korektę, dokonywaną w ciągu jednego roku podatkowego, o ile dostawa nastąpi w tym samym roku co nabycie środka trwałego. Z uwagi na fakt, że dostawy dokonano w miesiącu lipcu 2006 r., tj. w następnym roku podatkowym niż jego nabycie, upłynął już ustawowy okres dla dokonania korekty.

Oznacza to, że Strona nie ma obowiązku w miesiącu dokonania dostawy zwolnionej z VAT, tj. w lipcu 2006 r., skorygowania podatku naliczonego odliczonego w pełnej wysokości w miesiącu nabycia, tj. w grudniu 2005 r., o ile wartość początkowa przedmiotowego pojazdu faktycznie nie przekracza 15 000 zł.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika w kwestii korekty podatku naliczonego - w związku z przedmiotową dostawą - należy uznać za prawidłowe. Podatnik w tym przypadku nie musi korygować podatku, jednakże nie z przyczyn określonych we wniosku. Brak obowiązku dokonania przedmiotowej korekty wynika - w myśl powołanych przepisów - z faktu, że dostawa środka trwałego (o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 tys. zł) nastąpiła w następnym roku podatkowym, niż jego nabycie (...)"


oprac. Ewa Sławińska

 
reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama