REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż używanego samochodu nie spowoduje obowiązku korekty VAT naliczonego

Ewa Sławińska
Ewa Leszczyńska

REKLAMA

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 16 lutego 2007 r., nr I USB III/436/69/2007/Br., wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź Bałuty.

Stanowisko przedstawiane przez organy podatkowe w interpretacjach podatkowych jest jednoznaczne. Sprzedaż używanego samochodu, od którego podatnikowi przysługiwało częściowe odliczenie VAT, powoduje obowiązek korekty podatku naliczonego. Obowiązek korekty powstaje niezależnie od tego, czy podatnik wykonuje wyłącznie działalność opodatkowaną, czy też „mieszaną”, a więc opodatkowaną i zwolnioną. Należy jednak zauważyć, że obowiązek korekty powstaje tylko wtedy, gdy sprzedaż jest dokonywana w tzw. okresie korekty. Dla środków trwałych (majątek ruchomy) o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł okres ten wynosi 5 lat. Natomiast dla środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł obowiązuje roczny okres korekty. Oznacza to, że o obowiązku korekty podatku naliczonego zadecyduje również jego wartość początkowa. Informacja ta jest szczególnie ważna dla podatników wykupujących samochód po okresie leasingu. Oznacza bowiem dla nich krótszy okres obowiązkowej korekty podatku naliczonego. Postanowienie w tej sprawie wydał Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź Bałuty. Przedstawiamy fragment pisma w tej sprawie.

"(...) Jak wynika ze stanu faktycznego Podatnik dokonał dostawy przedmiotowego samochodu stanowiącego środek trwały o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, korzystając na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Z tytułu nabycia tego samochodu Podatnikowi przysługiwało również prawo odliczenia podatku naliczonego w kwocie stanowiącej 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej niż 6000 zł. W przypadku samochodów osobowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ww. ustawy, wykorzystanych do działalności opodatkowanej podatkiem VAT, jest to pełna kwota odliczenia.

 

Autopromocja

W konsekwencji powyższe spowodowało, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 91 ust. 1-5 w związku z art. 91 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Należy jednak zauważyć, że przedmiotowa dostawa dotyczyła środka trwałego, o wartości początkowej poniżej 15 tys. zł, dla którego przepisy ww. art. 91 ust. 2 przewidują jednorazową korektę, dokonywaną w ciągu jednego roku podatkowego, o ile dostawa nastąpi w tym samym roku co nabycie środka trwałego. Z uwagi na fakt, że dostawy dokonano w miesiącu lipcu 2006 r., tj. w następnym roku podatkowym niż jego nabycie, upłynął już ustawowy okres dla dokonania korekty.

Oznacza to, że Strona nie ma obowiązku w miesiącu dokonania dostawy zwolnionej z VAT, tj. w lipcu 2006 r., skorygowania podatku naliczonego odliczonego w pełnej wysokości w miesiącu nabycia, tj. w grudniu 2005 r., o ile wartość początkowa przedmiotowego pojazdu faktycznie nie przekracza 15 000 zł.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika w kwestii korekty podatku naliczonego - w związku z przedmiotową dostawą - należy uznać za prawidłowe. Podatnik w tym przypadku nie musi korygować podatku, jednakże nie z przyczyn określonych we wniosku. Brak obowiązku dokonania przedmiotowej korekty wynika - w myśl powołanych przepisów - z faktu, że dostawa środka trwałego (o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 tys. zł) nastąpiła w następnym roku podatkowym, niż jego nabycie (...)"


oprac. Ewa Sławińska

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA