reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Przychodów nie trzeba wykazywać w ciągu roku

Przychodów nie trzeba wykazywać w ciągu roku

Przychody z tytułu zabezpieczenia finansowego podatnik powinien zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, dla których nie trzeba składać deklaracji podatkowych w ciągu roku. - Postanowienie naczelnika US w Piotrkowie Trybunalskim z 6 kwietnia 2007 r. (nr US I/1-415/16/2006).


Podatnik jest właścicielem nieruchomości, stanowiącej współwłasność małżeńską. Na jej terenie znajduje się pałacyk. Jednocześnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą, z której opłaca podatek liniowy i jest podatnikiem VAT. Jego żona też prowadzi działalność, z której opłaca podatek liniowy i jest podatnikiem VAT.


Podatnik rozpoczął współpracę z firmą, która przewozi towar akcyzowy. Aby wykonywać tę usługę, potrzebuje zabezpieczenia. Podatnik udzielił go nie jako firma, ale jako osoba prywatna na swoim prywatnym majątku (pałacyk, który stanowi współwłasność małżeńską). Za udzielenie takiego zabezpieczenia wystawia faktury VAT ze stawką 22 proc. co miesiąc, wpisując jako nazwa usługi zabezpieczenie finansowe na majątku własnym. Pieniądze za wykonaną usługę podatnik otrzymuje w ciągu 14 dni na konto prywatne.


Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym też z odpłatnego zbycia tych praw. Artykuł 18 ustawy o PIT wymienia przykładowo kilka rodzajów praw majątkowych, bo używa zwrotu w szczególności. Jest to katalog otwarty, zatem możliwe jest zaliczenie do niego także innych praw, nigdzie w ustawie niewymienionych.


Prawo własności jest rzeczowym prawem majątkowym, a zatem przychody uzyskiwane z tytułu posiadania tego prawa stanowią również przychód z praw majątkowych.


Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom o nieograniczonym obowiązku podatkowym, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są zobowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.


Przepisy ustawy o PIT nie wymagają od podatnika uzyskującego przychody z praw majątkowych składania w ciągu roku podatkowego deklaracji podatkowych i deklarowania dochodu ze źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe. Obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej należności spoczywa na płatniku, który dokonuje wypłaty tej należności z tytułu praw majątkowych. Przychody z tytułu zabezpieczenia finansowego należy zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, dla których podatnik nie musi składać deklaracji podatkowych w ciągu roku.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama