Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie
REKLAMA
INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r.) wynika, że z zakresu tej działalności wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podatniczka świadczy zlecane przez szpital usługi medyczne, samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego. Podatniczka ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia działalności Podatniczki do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu.
Od 1 stycznia 2007 r. wprowadzono nową definicję działalności gospodarczej wraz z kryteriami wyłączającymi osobę je spełniającą z zakresu tego pojęcia. Oznacza to, że przedsiębiorca, który jednocześnie spełni trzy kryteria zawarte w tej definicji zostanie przez urząd skarbowy uznany za osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. W konsekwencji w takiej sytuacji będzie miało miejsce zakwalifikowanie osiągniętych przez taką osobę przychodów jako wynikających z umowy o pracę, o dzieło, bądź zlecenie.
Dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy oznacza to ryzyko: zapłaty podatku dochodowego nie według stawki 19%, a według stawki znacznie wyższej (30% lub 40%), utraty prawa do faktycznie poniesionych kosztów uzyskania przychodu na rzecz kosztów zryczałtowanych (ustalanych np. według zasad określonych dla umowy o pracę), zapłacenia wyższych, niż na ogół płacą przedsiębiorcy, składek ZUS. Uznanie przez urząd skarbowy, że przychody nie zostały osiągnięte przedsiębiorcę, a np. przez osobę wykonującą umowę o pracę, ma też negatywne konsekwencje dla kontrahentów takiej osoby. Wówczas bowiem stają się one płatnikami podatku od zawieranych z taką osobą umów. Oznacza to, że zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zostały odprowadzone nie tylko w niewłaściwej wysokości, ale i przez niewłaściwy podmiot.
Należy zauważyć, że praktyka urzędów skarbowych w zakresie interpretowania nowej definicji działalności gospodarczej dopiero się kształtuje. Jak na razie organy podatkowe zazwyczaj zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Tak jest też w tym przypadku. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach oceniał wykonywanie zlecenia usługi medycznej przez szpital, gdy rehabilitant samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego, a także ponosi pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji zdaniem organu podatkowego wykonanie zlecenia odbywa się w ramach prowadzonej przed podatnika działalności gospodarczej. Jest to rozstrzygnięcie zasługujące na aprobatę, gdyż świadczy o rzetelnej ocenie okoliczności faktycznych i niestosowaniu automatyzmu w interpretowaniu nowych regulacji.
Interpretację skomentowała
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy
STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Pismem z dnia 13 grudnia 2006 r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Od dnia 30 marca 2006 r. Podatniczka ma zawartą umowę ze Szpitalem na świadczenie usług medycznych w zakresie:
- rehabilitacji dla pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitala,
- jonoforezy dla pacjentów.
Zgodnie z umową udzielający zamówienia na określoną usługę medyczną zleca jedynie skierowanie na dany zabieg natomiast Podatniczka samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego. Podatniczka ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością.
W takim stanie faktycznym Podatniczka zwróciła się z pytaniem: Czy prowadzona działalność gospodarcza po zmianie definicji od 1 stycznia 2007r. nie będzie uważana za samozatrudnienie?
Podatniczka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że po zmianie przepisów od dnia 1 stycznia 2007r. wykonywane czynności nadal będą zaliczane do działalności gospodarczej.
INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach postanowił uznać, iż w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2007r. nowej definicji działalności gospodarczej (pozarolniczej działalności gospodarczej) Podatniczka nie utraci prawa do opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu świadczenia usług medycznych na rzecz szpitala według zasad przewidzianych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W uzasadnieniu tego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach stwierdził co następuje. Celem modyfikacji definicji pozarolniczej działalności gospodarczej jest wykluczenie sytuacji, w których pracodawcy zmuszaliby pracowników do zakładania działalności gospodarczej jedynie ze względu na chęć obniżenia kosztów pracy, pomimo, że w rzeczywistości charakter świadczonej pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy nie uległ zmianie. Przyjęta nowelizacja nie odbiera możliwości wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadzie tzw. samozatrudnienia, czyli prowadzonej w formie jednoosobowych podmiotów gospodarczych (szerzej Komunikat Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2006r. - opubl. www. mf.gov.pl).
Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r.) wynika, że z zakresu przedmiotowego wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że nie występują warunki, o których mowa w art. 5 b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia działalności Podatniczki do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu. W świetle powyższego stanowisko Podatniczki wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.
Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy - art. 14 b § 2 w/ w. ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji. Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej ).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat