Kiedy przekazanie środka trwałego na potrzeby osobiste podatnika podlega VAT
REKLAMA
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe. Podstawowym warunkiem jaki musi być spełniony, aby czynność nieodpłatna podlegała opodatkowaniu jest prawo podatnika do odliczenia VAT w całości lub w części przy nabyciu towarów i usług związanych z ta czynnością. Znaczenie ma fakt czy przepisy w zakresie VAT dają takie prawo, a nie czy podatnik z niego faktycznie skorzystał.
Podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów lub usług, jeżeli:
• zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną,
• wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów; gdy przepisy w zakresie podatków dochodowych nie przewidują takiej możliwości to i tak możemy odliczyć VAT pod warunkiem że opodatkujemy czynność nieodpłatnej dostawy lub świadczenia usług; w tym przypadku uznaje się że podatnik ma wybór to znaczy że może odliczyć VAT i opodatkować czynność nieodpłatną lub nie odliczać VAT i nieopodatkowywać nieodpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług,
• oraz w konkretnym przypadku nie zachodzi wyłączenie lub ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego określone w art. 86 ust 3-8 i art. 88 ustawy o VAT.
Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT
STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
W dniu 27.11.2006r. spółka .... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w miesiącu styczniu 2003r. Spółka zakupiła samochód osobowy na tzw. umowę kupna sprzedaży. Samochód ten wprowadzony został na stan środków trwałych Spółki. W momencie, gdy wspólnicy Spółki uznali, ze samochód nie będzie wykorzystywany dla potrzeb firmy, podjęli decyzję o wycofaniu środka trwałego i przekazaniu go na potrzeby własne.
Pytanie Podatnika: Czy czynność przekazania na potrzeby osobiste podatnika środka trwałego, który uprzednio był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany, jest dostawą towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ?
Stanowisko Podatnika: Ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w art. 7 ust. 2 mówi, że dostawą towarów jest przekazanie przez podatnika towarów na potrzeby osobiste, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku samochodu osobowego, zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym w momencie zakupu, podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Odliczenie podatku VAT nie przysługuje również w sytuacji zakupu od osoby fizycznej, która nie wystawiła faktury VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe należy wysunąć wniosek, ze wycofanie samochodu osobowego ze środków trwałych i przekazanie go na potrzeby osobiste w sytuacji, gdy przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT nie jest dostawą towarów, nie podlega więc ustawie o podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji Podatnik nie dokumentuje tej czynności fakturą wewnętrzną, a jedynie wykreśleniem z ewidencji. W rozumieniu spółki art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy odpłatnej dostawy (sprzedaży) towaru, w stosunku do którego w momencie zakupu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a przekazanie na potrzeby własne, darowizna, podlega ustawie o VAT tylko w sytuacji, gdy przy nabyciu towaru, który jest przedmiotem nieodpłatnej dostawy, przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT.
INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zatem w przypadku przekazania nieodpłatnie środka trwałego-samochodu osobowego, od którego nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, nie będzie dostawą towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem, ani nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy.
Pouczenie: Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat