REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zwolnieniu klubów sportowych od podatku dochodowego

REKLAMA

Od 16 października 2010 r. zwolnione z podatku dochodowego są dochody klubów sportowych, przeznaczone na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, niezależnie od tego, czy wydatki sfinansowane z tych dochodów były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Takie zmiany wprowadza ustawa z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. Nr 127, poz. 857).

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie wolne od podatku są dochody klubów sportowych przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów (art. 17 ust. 1 pkt 5a updop). Od 16 października 2010 r. znika z tego przepisu zastrzeżenie o kosztach uzyskania przychodu. Jest ono zbędne ze względu na brzmienie art. 25 ust. 4 updop, o którym piszemy dalej.

Nowelizacja zmieniła także art. 17 ust. 1b updop. Dotychczas przepis ten stanowił, że zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele w nim określone. Nowelizacja wprowadziła zapis, że zwolnienie to ma zastosowanie z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a updop. Po nowelizacji nie ma już wątpliwości, że w przypadku zwolnienia dochodów klubów sportowych termin wydatkowania dochodu ma znaczenie.

Znowelizowano też przepis art. 25 ust. 4 updop. Nakłada on obowiązek zapłaty, bez wezwania, podatku od dochodu, który - wbrew uprzedniemu zadeklarowaniu - nie został przeznaczony na cele objęte zwolnieniem (czyli określone w przepisach art. 17 ust. 1 updop). Zapłata następuje do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku. Dotychczas przepis ten nie zawierał sankcji za przeznaczenie dochodu na właściwe cele po upływie obowiązującego terminu. Po nowelizacji podatek należy także zapłacić w przypadku przeznaczenia dochodu na te cele po upływie obowiązującego terminu. Zmiana ta ma wymusić na klubach sportowych przestrzeganie terminów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 5a updop.

Nowość stanowi też konieczność zapłaty podatku od dochodu zwolnionego w przypadku likwidacji podatnika w okresie uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych (dodany nowelizacją art. 25 ust. 4a updop).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Klub sportowy osiągnął dochód w 2011 r. Dochód ten zostałby zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli byłby przeznaczony i wydatkowany w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Klub nie wydał jednak tego dochodu, a z początkiem 2012 r. został postawiony w stan likwidacji. Oznacza to, że klub powinien wpłacić podatek od osiągniętego w 2011 r. dochodu do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji.

• art. 59 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie - Dz.U. Nr 127, poz. 857

• art. 17 ust. 1 pkt 5a, art. 17 ust. 1b, art. 25 ust. 4a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA