TOP 10 zmian w prawie w 2010 roku - cz. III
REKLAMA
REKLAMA
VII miejsce to ważna zmiana dla tych, którzy wybierają się na wakacje. Wprowadziła ją nowelizacja ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 106, poz. 672), zgodnie z którą od 17 września 2010 r. klient może złożyć organizatorowi turystyki reklamację zawierającą wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania, co ważne bez uprzedniego zawiadomienia o tym w trakcie imprezy turystycznej. Reklamacja powinna zostać złożona w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej. Natomiast organizator turystyki odmawiając uwzględnienia reklamacji, ma obowiązek szczegółowo uzasadnić na piśmie przyczyny odmowy. Jeżeli organizator turystyki nie ustosunkuje się na piśmie do reklamacji w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, a w razie reklamacji złożonej w trakcie trwania imprezy turystycznej w terminie 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej, uważa się, że uznał reklamację za uzasadnioną.
Dodatkowo, w wyniku tej nowelizacji uchylony został przepis, zgodnie z którym, aby kierować działalnością gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz działalnością w zakresie pośrednictwa w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, należy skończyć studia wyższe na kierunku turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu i mieć rok praktyki w obsłudze turystów, albo mieć odpowiednią praktykę. Obecnie każda osoba może kierować tego typu działalnością.
VIII miejsce zajmuje jedna z najbardziej medialnych nowelizacji mijającego roku - nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2010 r. Nr 81, poz. 529). Nowelizacja ta była szczególnie korzystna dla osób niepalących, bowiem rozszerzono nią zakres obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych w szczególności na: tereny zakładów opieki zdrowotnej, szkół, uczelni, pomieszczenia zakładów pracy, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, środków pasażerskiego transportu publicznego, przystanków komunikacji publicznej, oraz ujednoliciła sankcje za nieprzestrzeganie tego zakazu.
Powyższa nowelizacja wprowadziła również zakaz eksponowania w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych, czyli wszelkich rekwizytów tytoniowych i produktów imitujących wyroby lub rekwizyty tytoniowe, oraz symbole związane z używaniem tytoniu.
IX miejsce w naszym rankingu przypadło nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1466), która weszła w życie 31 grudnia 2010 roku. Jest ona istotna przede wszystkim dla kierowców narzekających na zbyt niskie dopuszczalne prędkości na polskich drogach.
REKLAMA
Po wejściu w życie powyższej nowelizacji, kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, będą mogli poruszać się po autostradzie z prędkością maksymalną 140 km/h, a po drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h. Podwyższony został również próg dopuszczalnego błędu kierowcy w utrzymaniu dozwolonej prędkości z 5 do 10 km/h, dzięki czemu kierowcy unikną mandatu w razie nieznacznego przekroczenia dozwolonej na danym odcinku drogi prędkości.
X miejsce w naszym rankingu to kolejna nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1018), która weszła w życie 4 września 2010 r. Rozszerzono nią zastosowanie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, wchodzące w skład tzw. strefy ruchu, oraz inne drogi wewnętrzne w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób, czym spowodowano, że kierowcy niestosujący się do znaków drogowych również na drogach osiedlowych nie mogą czuć się bezkarni.
Miniony rok 2010 był bogaty zarówno w nowelizacje, jak i nowe akty prawne. Jednak naszym zdaniem, zmianami prawnymi z 2010 roku, wartymi przede wszystkim odnotowania, są te, które zostały sklasyfikowane w naszym rankingu. Czy te i inne akty prawne nie będą wymagały kolejnych poprawek? Odpowiedź na to pytanie może przynieść już Nowy 2011 Rok.
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat