REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka rentowa wzrasta o 2 proc.

REKLAMA

W dniu 1 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Celem nowelizacji jest realizacja postulatu przedstawionego w exposé Prezesa Rady Ministrów, tj. obniżenie deficytu budżetowego państwa. Nowelizacja podniosła stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe (w części finansowanej przez jej płatników) o 2 punkty procentowe.


Ustawa z dnia 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 291, poz. 1706)

Autopromocja


Na wstępie warto wyjaśnić, że fundusz rentowy jest funduszem wyodrębnionym w ramach Funduszy Ubezpieczeń Społecznych. Wypłacane są z niego gwarantowane przez państwo świadczenia m. in. renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne oraz dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych, renty szkoleniowe, a także dodatki pielęgnacyjne i zasiłki pogrzebowe. Płatnikami składek na ubezpieczenie rentowe w przypadku pracowników są zarówno ubezpieczony, jak i ubezpieczający (tj. pracownik i pracodawca). W dotychczasowym stanie prawnym, płatność składki kształtowała się na poziomie 1,5% po stronie ubezpieczonego i 4,5 % po stronie pracodawcy. Zgodnie z nowelizacją, stawka po stronie płatników składek (np. pracodawców) wzrosła o 2 punkty procentowe - zatem wynosi ona 6,5 % po stronie płatników składek i 1,5% po stronie pracowników.

Nowelizacja pozwoli ograniczyć deficyt Funduszy Ubezpieczeń Społecznych w zakresie funduszu rentowego o około 7 mld złotych w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków wpływami ze składek z niespełna 60% do 75% w 2012 r. Powyższe oszczędności są jednak wprowadzane kosztem przedsiębiorców (szczególnie tych mniejszych) oraz pracowników, na co zwracały uwagę ustawodawcy poszczególne organizacje w trakcie konsultacji społecznych.

Podwyższenie wysokości składki rentowej wpłynie na wzrost wydatków i kosztów prowadzenia działalności, co wyraźnie odczują micro i mali przedsiębiorcy, których koszty działalności permanentnie utrzymują się na zbyt wysokim poziomie. Wzrost kosztów zatrudnienia może spowodować spowolnienie rynku oraz powrót do szarej strefy zatrudnienia. Przedsiębiorcy, aby ograniczyć koszty swojej działalności, będą na pewno ostrożnie podchodzić do zatrudniania nowych pracowników. Dodatkowo, przedsiębiorcy by zmniejszyć koszty zatrudnienia będą zapewne coraz częściej proponować rozpoczęcie współpracy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Podsumowując wskazać należy, iż obniżenie deficytu budżetowego państwa jest oczywiście konieczne. Środków realizacji tego celu szukalibyśmy raczej w ograniczeniu administracji państwowej, a nie przedsiębiorcach, którzy stanowią de facto filar wzrostu gospodarczego państwa. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorców, skutki wzrostu składki na ubezpieczenie rentowe należy ocenić negatywnie. Nakładanie dodatkowych obciążeń na przedsiębiorców bez gruntownej reformy finansów publicznych, systemu ubezpieczeń społecznych oraz reform wspierających przedsiębiorczość, może w perspektywie czasu wywołać skutki odwrotne od zamierzonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA