| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Pisma do sądu złożysz na poczcie (nie tylko polskiej)

Pisma do sądu złożysz na poczcie (nie tylko polskiej)

Od 17 sierpnia 2013 r. pisma kierowane do sądów (pisma procesowe) będzie można złożyć nie tylko w placówkach Poczty Polskiej ale też w placówkach pocztowych operatorów świadczących pocztowe usługi powszechne w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego usuwa rozbieżność pomiędzy dwoma przepisami polskiej procedury cywilnej a wynikającym z prawa unijnego zakazem dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Chodzi o usunięcie sprzeczności art. 165 § 2 i 11355 KPC z art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Nowe przepisy zrównują w skutkach złożenie pisma procesowego na poczcie w jakimkolwiek kraju UE ze złożeniem go w placówce pocztowej w Polsce. W obu przypadkach jest to równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu. Dotychczas status pisma wniesionego do sądu miały wyłącznie dokumenty nadane na terenie Polski.

Nowelizacja ogranicza też obowiązek wskazania pełnomocnika do doręczeń w Polsce. Obowiązek ten będzie zachodził jedynie wtedy, jeśli strona postępowania cywilnego mieszka lub ma siedzibę w państwie niebędącym członkiem UE. Do tej pory pełnomocnika musiały wyznaczać strony mieszkające lub mające siedzibę poza Polską.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 13 czerwca 2013 r., a prezydent podpisał ją 26 lipca 2013 r.

Nowelizacja wchodzi w życie 17 sierpnia 2013 r. - publikacja: Dz.U. 2013 poz. 880 z 2 sierpnia 2013 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »