Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. IV
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o funduszach inwestycyjnych
IX miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 70), która weszła w życie w dniu 1 lutego 2013 r. W drodze nowelizacji wprowadzono między innymi wymóg publikowania przez fundusze inwestycyjne tzw. kluczowych informacji dla inwestorów zgodnie z przepisami unijnymi, zamiast tworzonych w poprzednim stanie prawnym tzw. skrótów prospektów informacyjnych. Kluczowe informacje dla inwestorów zgodnie z założeniami ustawodawcy mają być dokumentem prostym, łatwym w odbiorze, zapewniającym inwestorowi możliwość zapoznania się w przystępny sposób z podstawowymi informacjami na temat danego funduszu, w tym na temat ryzyka związanego z inwestowaniem w fundusz. Ponadto, nowelizacja wprowadziła nowe rozwiązania dotyczące możliwości zbywania przez polskie fundusze inwestycyjne jednostek uczestnictwa na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, oraz zbywania przez fundusze zagraniczne (tzn. fundusze z innych państw członkowskich) tytułów uczestnictwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W powyższym zakresie wprowadzono procedurę przekazywania między Komisją Nadzoru Finansowego a właściwymi organami w państwach członkowskich standardowego zawiadomienia o zamiarze zbywania odpowiednio jednostek lub tytułów uczestnictwa, przewidzianego w przepisach unijnych. W ramach nowelizacji wprowadzono także regulacje umożliwiające zarządzanie funduszami inwestycyjnymi otwartymi przez podmioty z innych państw członkowskich (tzw. spółki zarządzające). Ponadto nowelizacja wprowadziła inne istotne zmiany, w tym m.in. zmiany dotyczące krajowych i transgranicznych połączeń funduszy inwestycyjnych.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw
Ustawa o usługach płatniczych
X miejsce w ww. rankingu zajmuje, w naszej ocenie, nowelizacja ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 1036), która weszła w życie 7 października 2013 r. Na podstawie nowelizacji dokonano wdrożenia odpowiednich przepisów prawa Unii Europejskiej oraz przyjęto szereg rozwiązań mających uprościć dotychczasowe regulacje odnoszące się do rynku płatniczego. Na mocy nowelizacji uchylona została ustawa z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 1232).
Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.
Zapraszamy na forum Księgowość
Wiele z jej istotnych regulacji zostało jednak przeniesionych do ww. ustawy o usługach płatniczych. Ważną zmianą było wprowadzenie zamkniętego katalogu wydawców pieniądza elektronicznego, oraz wymogu kapitału założycielskiego o równowartości co najmniej 125 000 euro dla krajowych instytucji płatniczych, stanowiącego warunek nabycia uprawnienia do wydawania pieniądza elektronicznego. Ciekawą zmianą było umożliwienie wpłacania świadczeń emerytalnych i rentowych nie tylko na rachunki w bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych, lecz także na inne rachunki płatnicze a także na wskazany przez osobę uprawnioną instrument płatniczy, na którym przechowywany jest pieniądz elektroniczny. Ponadto nowelizacja nałożyła nowe obowiązki na wydawców kart płatniczych oraz agentów rozliczeniowych. Podstawowym zadaniem zmian przyjętych w drodze nowelizacji było ułatwienie dostępu do rynku pieniądza elektronicznego, a także popularyzacja obrotu bezgotówkowego.
Mijający rok był niezwykle bogaty w nowelizacje i nowe akty prawne. W rankingu TOP 10 kancelarii zostały sklasyfikowane zmiany, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę spośród wszystkich zmian w polskim prawie, jakie miały miejsce w 2013 roku. Jednak efekty wprowadzenia nowych przepisów lub zmian dotychczas obowiązujących regulacji będzie można ocenić dopiero wraz z upływem czasu, na podstawie praktyki ich stosowania.
Najważniejsze zmian w prawie w 2013 r. - cz. I
Maciej Szulikowski
radca prawny i partner zarządzający
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat