Portal podatkowy Ministerstwa Finansów - od lipca 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Portal podatkowy, który zgodnie z zapowiedziami resortu finansów ruszy od 1 lipca 2014 r., na początku będzie umożliwiał składanie deklaracji i rozliczanie trzech podatków: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (karta podatkowa). W 2015 r. portal umożliwi składanie rocznych deklaracji PIT (wstępnie wypełnianych przez organy podatkowe), natomiast w dalszej perspektywie przewidziane jest wdrożenie rozliczania podatku CIT oraz VAT. Konstrukcja nowego portalu przewiduje, iż każdy podatnik będzie miał na nim swoje konto, które zawierać będzie m.in. historię rozliczeń oraz podatkowe naliczenia realizowane na bieżąco.
Portal podatkowy do kontaktu z fiskusem
Uruchomienie portalu podatkowego przewiduje ustawa z 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 10 lutego 2014 r., poz. 183), która wchodzi w życie 11 maja 2014 r.
Portal podatkowy, w rozumieniu ustawy, to system teleinformatyczny administracji podatkowej służący do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami, a także ich następcami prawnymi oraz osobami trzecimi.
Za pośrednictwem portalu podatkowego możliwe będzie w szczególności wnoszenie podań, składanie deklaracji oraz doręczanie pism organów podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Doręczanie pism przez internet
Ustawa zakłada, że doręczenie pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej następować będzie w przypadku gdy podatnik spełni jeden z następujących warunków:
- złoży podanie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego lub portal podatkowy,
- wniesie o doręczenie za pomocą środków komunikacji elektronicznej i wskaże organowi podatkowemu adres elektroniczny,
- wyrazi zgodę na doręczanie pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej i wskaże organowi podatkowemu adres elektroniczny.
Organ podatkowy będzie mógł wystąpić do podatnika o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych. Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do rezygnacji z dokonanego wyboru i powrót do tradycyjnej formy doręczania.
Ustawa odpowiednio modyfikuje Ordynację podatkową wprowadzając zapis o skuteczności doręczenia korespondencji przesyłanej drogą elektroniczną po upływie 14 dni od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia.
PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
Usługa wstępnego wypełniania zeznań PIT
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, już 2015 r. portal podatkowy umożliwi składanie deklaracji rocznych PIT. Na koncie podatnika w portalu podatkowym dostępna będzie usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych PIT przez organy podatkowe.
Ministerstwo Finansów podjęło działania zmierzające do wdrożenia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych PIT. Wyrazem tego jest przygotowanie projektu ustawy z 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że nowa usługa wstępnego wypełniania zeznań będzie przygotowana przez administrację podatkową w oparciu o dane zawarte w imiennych informacjach o wysokości dochodów uzyskanych przeze osobę fizyczną, sporządzanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika. W głównej mierze będzie adresowana do podatników rozliczających się na formularzu PIT-37, czyli do osób fizycznych uzyskujących w roku podatkowym dochody za pośrednictwem płatników ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegających opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Deklaracje podatkowe tylko przez internet
W praktyce, podatnik chcąc skorzystać z tej usługi, po zalogowaniu się na swoje konto na portalu, będzie zobowiązany przeanalizować przygotowane przez administrację podatkową zeznanie podatkowe i zadecydować, czy tak wypełniony dokument akceptuje, czy wprowadza w nim zmiany, np. w zakresie przysługujących mu ulg, odliczeń, zwolnień. Po uzupełnieniu zeznania podatkowego, poprzez kliknięcie ikonki "wyślij", podatnik dokona przesłania zeznania podatkowego i automatycznie uzyska urzędowe poświadczenie jego odbioru.
Zapraszamy na forum Księgowość
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat