Działalność gospodarcza na próbę
REKLAMA
Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów
REKLAMA
Chodzi o to, by każdy, kto ma jakiś pomysł na uruchomienie własnego biznesu, mógł go przetestować w praktyce i w ten sposób przekonać się, czy opłacalne jest dalsze w niego inwestowanie.
Zakładanie działalności na próbę - minimum formalności
Założeniem projektu jest, by skorzystanie z tej formy działalności gospodarczej było maksymalnie proste i wymagało od początkującego przedsiębiorcy minimum formalności, a więc by każdy mógł taką działalność uruchomić „od ręki“. Co więcej, nowelizacja niniejsza ma też za zadanie uchronić obywateli przed negatywnymi, finansowymi konsekwencjami decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Dlatego projektodawcy postawili sobie za cel zwolnienie przedsiębiorcy w okresie próby od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego (do kwoty 10 000 zł) oraz od opłacania z własnej kieszeni składek na ubezpieczenia społeczne.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.
Zakończenie działalności na próbę
Zakończenie działalności gospodarczej prowadzonej w okresie próbnym, niezależnie od powodzenia tego przedsięwzięcia, a więc czy owo zakończenie będzie wynikiem decyzji o całkowitym zaprzestaniu działalności, czy też skutkiem prowadzenia jej w dalszym ciągu na zasadach ogólnych, nie będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia zaległych podatków czy składek. Samo „przejście“ na ten ostatni typ działalności będzie również niezwykle proste i wymagało będzie jedynie stosownego oświadczenia od przedsiębiorcy.
Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat