REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.
Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługa wstępnego wypełnienia zeznań rocznych PIT przez urzędy skarbowe będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających się na deklaracji PIT-37, a od 2016 r. - dla składających deklaracje PIT-36 oraz PIT-38 – tak zakłada przyjęty niedawno przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach.

W myśl proponowanych zmian płatnicy PIT i podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku będą mieli obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. Możliwość przekazywania tej informacji w formie papierowej będzie dotyczyła tylko podmiotów, które sporządzają dane o dochodach podatników dla nie więcej niż pięciu osób.

Autopromocja

Procedura wstępnego wypełniania zeznań PIT

Po zmianach, każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki. Podatnik znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, i jeśli uzna, że wszystko się zgadza, to używając ikony „wyślij”, prześle go do urzędu skarbowego i automatycznie uzyska poświadczenie jego odbioru. Co istotne, wstępnie wypełnienia zeznań przez organy podatkowe nie oznacza, że podatnik nie będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, skorzystać z ulg podatkowych, czy przekazać 1 % podatku. W tych wypadkach podatnik sam wypełni te rubryki w zeznaniu podatkowym.

Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów w 2015 r.

Płatnicy będą mogli wysyłać urzędom skarbowym zbiorczą informację o dochodach wielu podatników, podpisaną jednym podpisem elektronicznym. Płatnicy będący osobami fizycznymi nie będą musieli korzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Płatnicy, którzy nie mają dostępu do sieci, dane do uruchomienia usługi wstępnego wypełnienia zeznań, będą mogli wysłać internetowo w urzędzie skarbowym.

Pierwsze deklaracje PIT od 2015 r.

Usługa wstępnego wypełnienia zeznań będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających PIT-37, a od 2016 r. będzie dostępna dla składających PIT-36, jak również PIT-38 (składanego przez osoby, które osiągają dochody kapitałowe, np. z giełdy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł – zmiany od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mieli obowiązek składania zeznania podatkowego CIT-8 oraz informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez zagranicznych podatników IFT-2 jedynie w formie elektronicznej. Deklaracje podatkowe złożone w tej formie będzie trzeba opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym, czyli weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Jedynie podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy są zwolnieni z obowiązku składania elektronicznych deklaracji w PIT będą mieli prawo złożyć zeznania podatkowe CIT-8 i IFT-2 w formie papierowej.

W 2015 r. deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40 tylko przez internet

Omawianym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach zajmie się teraz Sejm.


Kancelaria Prawna Skarbiec
, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  Tabela kursów średnich NBP z 1 grudnia 2023 roku - NBP nr 233/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 1 grudnia 2023 roku. NBP nr 233/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3494 zł.

  Zmiany w KSeF. Rozporządzenie techniczne i konsultacje MF

  Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy obejmują zarówno tzw. rozporządzenie techniczne w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, jak i nowelizację rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur. Oba rozporządzenia mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

  Kasy fiskalne 2024 - zwolnienia [nowe rozporządzenie]

  W dniu 24 listopada 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. i określi od tego dnia zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych) oraz warunki korzystania ze zwolnienia.

  REKLAMA