reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.

Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.

Usługa wstępnego wypełnienia zeznań rocznych PIT przez urzędy skarbowe będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających się na deklaracji PIT-37, a od 2016 r. - dla składających deklaracje PIT-36 oraz PIT-38 – tak zakłada przyjęty niedawno przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach.

W myśl proponowanych zmian płatnicy PIT i podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku będą mieli obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. Możliwość przekazywania tej informacji w formie papierowej będzie dotyczyła tylko podmiotów, które sporządzają dane o dochodach podatników dla nie więcej niż pięciu osób.

Procedura wstępnego wypełniania zeznań PIT

Po zmianach, każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki. Podatnik znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, i jeśli uzna, że wszystko się zgadza, to używając ikony „wyślij”, prześle go do urzędu skarbowego i automatycznie uzyska poświadczenie jego odbioru. Co istotne, wstępnie wypełnienia zeznań przez organy podatkowe nie oznacza, że podatnik nie będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, skorzystać z ulg podatkowych, czy przekazać 1 % podatku. W tych wypadkach podatnik sam wypełni te rubryki w zeznaniu podatkowym.

Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów w 2015 r.

Płatnicy będą mogli wysyłać urzędom skarbowym zbiorczą informację o dochodach wielu podatników, podpisaną jednym podpisem elektronicznym. Płatnicy będący osobami fizycznymi nie będą musieli korzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Płatnicy, którzy nie mają dostępu do sieci, dane do uruchomienia usługi wstępnego wypełnienia zeznań, będą mogli wysłać internetowo w urzędzie skarbowym.

Pierwsze deklaracje PIT od 2015 r.

Usługa wstępnego wypełnienia zeznań będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających PIT-37, a od 2016 r. będzie dostępna dla składających PIT-36, jak również PIT-38 (składanego przez osoby, które osiągają dochody kapitałowe, np. z giełdy).

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł – zmiany od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mieli obowiązek składania zeznania podatkowego CIT-8 oraz informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez zagranicznych podatników IFT-2 jedynie w formie elektronicznej. Deklaracje podatkowe złożone w tej formie będzie trzeba opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym, czyli weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Jedynie podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy są zwolnieni z obowiązku składania elektronicznych deklaracji w PIT będą mieli prawo złożyć zeznania podatkowe CIT-8 i IFT-2 w formie papierowej.

W 2015 r. deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40 tylko przez internet

Omawianym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach zajmie się teraz Sejm.


Kancelaria Prawna Skarbiec
, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 06.08.2014

Ekspert:

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Źródło:

Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Zdjęcia

Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.
Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Łukaszyk

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama