reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Sejm uchwalił ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Czy banki będą zainteresowane oferowaniem usługi w tym zakresie? Co dzieje się z ustawą o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle?

Odwrócony kredyt hipoteczny stał się rzeczywistością. Od kilku lat polscy seniorzy czekali na regulację rynku. Za przyspieszeniem prac opowiadali się eksperci, członkowie ZBP oraz same fundusze hipoteczne, które od kilku lat oferują rentę dożywotnią. – Banki nie są dla nas bezpośrednią konkurencją. Oba rozwiązania – banków i funduszy hipotecznych - są dla siebie komplementarne, uzupełniające i dają seniorom większy wybór. My np. wypłacamy świadczenia dożywotnio. Zależało nam jednak, by rynek hipoteki odwróconej był uregulowany. Przede wszystkim ze względu na samych seniorów. Czekamy teraz na ustawę o rencie dożywotniej – mówi Robert Majkowski, Prezes Fundusz Hipotecznego DOM.

Czy banki będą zainteresowane usługą?

Dotychczas banki dyplomatycznie wypowiadały się na temat odwróconego kredytu hipotecznego. Kilku największych graczy oświadczyło wprost, że wprowadzenie usługi do ich oferty wiązałoby się z dużym wysiłkiem. Dlaczego? W gruncie rzeczy grupa odbiorców jest stosunkowo mała – fundusze hipoteczne, które działają od kilku lat obsługują łącznie kilkuset seniorów. Tak wynika z raportu opublikowanego przez KPF. – Faktycznie nie jest to duży rynek, ale ma potencjał – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM. Możliwe, że sama usługa, z punktu widzenia banku, nie będzie pozwalała na dużą ekspansję rynku, brakuje też narzędzi oraz wiedzy dotyczącej – skomplikowanej niejednokrotnie – obsługi seniorów. W innej sytuacji są fundusze hipoteczne, które o obsłudze emerytów wiedzą wszystko. Nie mogą się jednak doczekać na ustawę o odwróconej rencie dożywotniej. Co się z nią dzieje?

Kiedy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów

Renta dożywotnia w poczekalni

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, które odbyło się kilka dni temu padło pytanie co dzieje się z rentą dożywotnią, którą fundusze hipoteczne oferują w oparciu o zapisy Kodeksu Cywilnego. Niestety odpowiedź jest prosta. Ustawa utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo Finansów naniosło już swoje uwagi. – Obserwujemy sytuację, jesteśmy również jedną ze stron, która konsultuje ustawę. Wiele z zapisów przygotowanych przez Ministerstwo Gospodarki wymaga dopracowania. Z naszego punktu widzenia ważne jest to, by ustawa była przygotowana dobrze. Z drugiej jednak strony tak długie oczekiwanie jest niekorzystne dla nas i dla samych seniorów – podkreśla Robert Majkowski.

reklama

Czytaj także

Zdjęcia

Jest ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Co z rentą dożywotnią? / Fot. Fotolia
Jest ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Co z rentą dożywotnią? / Fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama