reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta

Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta

W dniu 25 grudnia 2014 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o prawach konsumenta, które implikują wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiej i Rady Nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów. Ustawa została opublikowana 24 czerwca 2014 r., jednak ustawodawca słusznie przewidział aż sześciomiesięczne vacatio legis, aby przedsiębiorcy mieli wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się oraz dostosowanie się do nowych przepisów.

Ustawa o prawach konsumenta wprowadza sporo istotnych zmian. Do pierwszej z nich należy zaliczyć fakt, iż wydłuża się okres na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość - z 10 dni na 14 dni. Dzięki temu popularne zakupy przez internet będą bezpieczniejsze. Dodatkowo w ustawie wskazany jest wymóg wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności. Ponadto konsument kupujący produkt w momencie wykrycia jego wady i złożenia reklamacji będzie mógł wybrać formę jego naprawienia pomiędzy naprawą, wymianą, obniżeniem ceny oraz odstąpieniem od umowy. Co więcej – jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy w odpowiednim ustawowym terminie, wspomniany termin 14-dniowy wydłuży się do okresu rocznego (aktualnie są to 3 miesiące, więc zmiana jest zasadnicza).  Oprócz tego, w sytuacji odstąpienia od umowy jest jednoznacznie wskazane, iż to klient ponosi koszty odesłania towaru, lecz jedynie w sytuacji, gdy został o tych kosztach wcześniej poinformowany. Jeśli nie – koszty pokrywa sprzedający. To zmiana o tyle istotna, że aktualnie nie jest to wyraźnie uregulowane i pojawiały się liczne kontrowersje, kto wtedy płaci za odesłanie towaru.

Nowa ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta

Dodatkowo zmienia się czas, w którym przyjmuje się, że wada istniała już w momencie sprzedaży – z 6 miesięcy do roku. Zmiana ta jest ważna ze względu na fakt, iż obecnie wiele reklamacji złożonych po upływie półrocznego terminu od zakupu jest automatycznie odrzucanych. Nie zmieni się jednak czas na złożenie reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową i ten termin wciąż będzie wynosił dwa lata od daty zakupu.

Z punktu widzenia konsumentów istotną zmianą jest również rozszerzenie obowiązku informacyjnego przedsiębiorców i to nie tylko w przypadku zakupów w sieci. Przy okazji każdej transakcji będą oni musieli być wyraźnie poinformowani o danych przedsiębiorcy czy wszelakich kosztach, które będą musieli ponieść. W sytuacji zakupów internetowych sprzedawca będzie miał obowiązek zadbania o to, aby klient już w chwili zamawiania odpłatnego towaru lub usługi potwierdził, iż zdaje sobie sprawę, jakie poniesie koszty z tytułu transakcji oraz że musi niezwłocznie zapłacić za zakup. W razie braku takiej zgody umowa nie będzie zawarta. Wymagane jest również udzielenie wspomnianych informacji oraz późniejszej umowy na papierze lub na innym trwałym nośniku, ale tylko za zgodą konsumenta.

Zmiany w prawie konsumenckim

Konkludując, pozytywne aspekty tej ustawy dla klienta są łatwo zauważalne. Łatwiej będzie reklamować towary (np. zamiast ciągłego oddawania wadliwego sprzętu do naprawy, będzie mógł wymienić go na nowy),  domniemanie o ukrytej wadzie wydłuża się z 6 na 12 miesięcy, z góry wiadomo, kto będzie ponosił koszty za odesłanie towaru w razie odstąpienia od umowy, a konsumenci będą generalnie lepiej poinformowani o warunkach dokonywanych zakupów.


Autor: Piotr Dobrowolski


O zmianach w prawie konsumenckim piszemy w Monitorze Księgowego. Zachęcamy do bieżącej lektury czasopisma. Kup stałą prenumeratę Monitora Księgowego >>

Interesuje Cię tylko ten temat. Kup e-booka Obowiązki sprzedawcy po zmianach w prawie konsumenckim – wskazówki praktyczne >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta / Fot. Fotolia
Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta / Fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama