REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólna sprzedaż niektórych produktów rolnych

Wspólna sprzedaż niektórych produktów rolnych / Fot. Fotolia
Wspólna sprzedaż niektórych produktów rolnych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęły się konsultacje dotyczące wspólnej sprzedaży niektórych produktów rolnych. Uwagi do nowych unijnych wytycznych w sprawie ochrony konkurencji w sektorze rolnym można zgłaszać do 5 maja. Zebrane uwagi mają służyć wprowadzeniu w życie niektórych założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) z 2013 roku.

Uzgodniona przez kraje członkowskie reforma WPR umożliwia m.in. zawiązywanie organizacji producentów bydła, roślin uprawnych i oliwy z oliwek po to, by zwiększyć siłę ich oddziaływania na rynek, np. w kontaktach z wielkimi sieciami supermarketów.

REKLAMA

Autopromocja

Rozpoczęte w minionym tygodniu konsultacje publiczne Komisji Europejskiej potrwają do 5 maja 2015 r. Wytyczne będące ich przedmiotem mają zostać przyjęte przed końcem 2015 r.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wspólne wprowadzanie na rynek towarów przez wielu producentów oznacza skrócenie drogi od producenta do konsumenta oraz zmniejszenie kosztów magazynowania, dystrybucji czy transportu produktów. Warunkiem takiej współpracy jest jednak zwiększenie wydajności. Mają też obowiązywać limity dla ilości produktów wprowadzonych w ten sposób na rynek.

W projekcie wytycznych podane są przykłady świadczenia przez organizacje producentów usług, które znacznie poprawią wydajność gospodarstw, jak i przykłady sytuacji, w których organy ds. konkurencji mogą nakazać ponowne zawarcie umów w sprawie wspólnej komercjalizacji produktów przez organizacje producentów lub rozwiązanie tych umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozytywnym przykładem może być sytuacja, w której np. producenci jęczmienia browarnego zawiązują organizację producentów, by wspólnie sprzedawać w ramach jednego kontraktu po tej samej cenie swój towar lokalnej destylarni whisky. Wcześniej destylarnia nie chciała wiązać się osobnymi kontraktami z wieloma producentami. Organizacja producencka rolników zajmuje się marketingiem i organizuje całą logistykę włącznie z transportem.

Ustawa dotycząca finansowania składek rolniczych

Choć porozumienie wytwórców jęczmienia przeznaczonego na wyrób alkoholu eliminuje konkurencję cenową między producentami, jest zarazem źródłem korzyści dla konsumenta, bo zmniejsza nakłady na dystrybucję, której koszty są przerzucane przez producentów na odbiorców produktu. Koszty mogą być także mniejsze dzięki wspólnej logistyce i zredukowanych kosztach transakcji w porównaniu z kosztami, które kupujący poniósłby odbierając jęczmień od indywidualnych producentów. Ponadto konkurencja nie zostanie zachwiana z uwagi na mały udział w rynku produktu takiej organizacji producenckiej.

Podatek rolny w 2015 r.

Takich przykładów jest w blisko 50-stronnicowym projekcie wytycznych więcej. Stanowią one praktyczna pomoc dla producentów rolnych.

Komisja Europejska przeprowadziła już konsultacje z krajowymi organami ds. konkurencji oraz ministerstwami rolnictwa. Tekst wniosku jest dostępny na stronie:http://ec.europa.eu/competition/consultations/2015_cmo_regulation/index_en.html

Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)

rban/ kot/ malk/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA