Wspólna sprzedaż niektórych produktów rolnych
REKLAMA
REKLAMA
Uzgodniona przez kraje członkowskie reforma WPR umożliwia m.in. zawiązywanie organizacji producentów bydła, roślin uprawnych i oliwy z oliwek po to, by zwiększyć siłę ich oddziaływania na rynek, np. w kontaktach z wielkimi sieciami supermarketów.
REKLAMA
Rozpoczęte w minionym tygodniu konsultacje publiczne Komisji Europejskiej potrwają do 5 maja 2015 r. Wytyczne będące ich przedmiotem mają zostać przyjęte przed końcem 2015 r.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Wspólne wprowadzanie na rynek towarów przez wielu producentów oznacza skrócenie drogi od producenta do konsumenta oraz zmniejszenie kosztów magazynowania, dystrybucji czy transportu produktów. Warunkiem takiej współpracy jest jednak zwiększenie wydajności. Mają też obowiązywać limity dla ilości produktów wprowadzonych w ten sposób na rynek.
W projekcie wytycznych podane są przykłady świadczenia przez organizacje producentów usług, które znacznie poprawią wydajność gospodarstw, jak i przykłady sytuacji, w których organy ds. konkurencji mogą nakazać ponowne zawarcie umów w sprawie wspólnej komercjalizacji produktów przez organizacje producentów lub rozwiązanie tych umów.
Pozytywnym przykładem może być sytuacja, w której np. producenci jęczmienia browarnego zawiązują organizację producentów, by wspólnie sprzedawać w ramach jednego kontraktu po tej samej cenie swój towar lokalnej destylarni whisky. Wcześniej destylarnia nie chciała wiązać się osobnymi kontraktami z wieloma producentami. Organizacja producencka rolników zajmuje się marketingiem i organizuje całą logistykę włącznie z transportem.
Ustawa dotycząca finansowania składek rolniczych
Choć porozumienie wytwórców jęczmienia przeznaczonego na wyrób alkoholu eliminuje konkurencję cenową między producentami, jest zarazem źródłem korzyści dla konsumenta, bo zmniejsza nakłady na dystrybucję, której koszty są przerzucane przez producentów na odbiorców produktu. Koszty mogą być także mniejsze dzięki wspólnej logistyce i zredukowanych kosztach transakcji w porównaniu z kosztami, które kupujący poniósłby odbierając jęczmień od indywidualnych producentów. Ponadto konkurencja nie zostanie zachwiana z uwagi na mały udział w rynku produktu takiej organizacji producenckiej.
Takich przykładów jest w blisko 50-stronnicowym projekcie wytycznych więcej. Stanowią one praktyczna pomoc dla producentów rolnych.
Komisja Europejska przeprowadziła już konsultacje z krajowymi organami ds. konkurencji oraz ministerstwami rolnictwa. Tekst wniosku jest dostępny na stronie:http://ec.europa.eu/competition/consultations/2015_cmo_regulation/index_en.html
Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)
rban/ kot/ malk/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat