reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Opłata paliwowa objęta zabezpieczeniem akcyzowym

Opłata paliwowa objęta zabezpieczeniem akcyzowym

Z początkiem roku 2015 r. zmieniły się przepisy ustawy o podatku akcyzowym związane z zabezpieczeniami akcyzowymi. Nowe regulacje objęły opłatę paliwową zabezpieczeniem akcyzowym.

W dniu 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. poz. 1559), zgodnie z którą opłata paliwowa podlega zabezpieczeniu zabezpieczeniem akcyzowym na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.). Jednocześnie uległy zmianie przepisy ustawy o podatku akcyzowym regulujące kwestie związane z zabezpieczeniami akcyzowymi polegające na objęciu tymi przepisami opłaty paliwowej. Zgodnie ze zmienionymi przepisami kwota zabezpieczenia akcyzowego powinna obejmować zarówno powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe, jak i opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał lub może powstać.

Elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów

Ustawa o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o podatku akcyzowym przewiduje jednocześnie w art. 4 okresy przejściowe, w których podmioty posiadające w dniu 1 stycznia 2015 r. złożone ważne zabezpieczenie akcyzowe (czyli bez opłaty paliwowej) są zwolnione z obowiązku zabezpieczenia opłaty paliwowej do dnia złożenia nowego lub dodatkowego zabezpieczenia akcyzowego, lub jakiejkolwiek zmiany tego zabezpieczenia, nie dłużej jednak, niż do 31 grudnia 2015 r.

Powoduje to, że w 2015 r. będą funkcjonowały w zakresie paliw płynnych i gazu jednocześnie zabezpieczenia akcyzowe bez opłaty paliwowej, do których niniejsza instrukcja będzie miała zastosowanie w dotychczasowym zakresie, oraz zabezpieczenia z opłatą paliwową, dla których instrukcja będzie wymagać korekt. Zabezpieczenia akcyzowe złożone w 2015 r. będą identyfikowane po liczbie 15 w numerze GRN. „Stare" zabezpieczenia będą miały w numerze GRN liczbę 14 i mniejsze liczby.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

System EMCS, a zwłaszcza Systemy kooperujące, m.in. Ogólnopolski System Obsługi Zabezpieczeń (OSOZ2), znajdują się w trakcie rozbudowy, niemniej jednak dotychczasowe modyfikacje pozwalają na automatyczne obliczanie kwoty, którą będzie odnotowywane obciążenie lub użycie zabezpieczenia akcyzowego albo zwolnienie z tego obciążenia lub użycia, stanowiącej sumę akcyzy i opłaty paliwowej. Kwoty te będą automatycznie odnotowywane w systemie OSOZ2. Po pełnym wdrożeniu systemów informatycznych zostanie opracowana nowa instrukcja obsługi zabezpieczeń akcyzowych w Systemie EMCS. Do tego czasu, w sprawie informacji dotyczących obsługi zabezpieczeń akcyzowych zawierających opłatę paliwową, należy zwracać się do HELP DESKu.

Nowe zasady stosowania akcyzy od 1 stycznia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia

Opłata paliwowa objęta zabezpieczeniem akcyzowym
Opłata paliwowa objęta zabezpieczeniem akcyzowym

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama