reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Stawki akcyzy > Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów

Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w świetle przepisów dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 176, str. 24) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.) - skład i przeznaczenie tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie czy wyroby te są tytoniem do palenia.

W wydanym 29 grudnia 2014 r. komunikacie Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z art. 98 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5 tego artykułu, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Nie traktuje się jednak jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych. Analogiczne postanowienia zawarte są w art. 2 ust. 2 dyrektywy 2011/64/UE.

W związku z powyższym, jeżeli „Hawajski Tytoń" albo podobny wyrób nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego, tzn. spełnia kryteria określone w art. 98 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym – to jest tytoniem do palenia, nawet jeżeli składa się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń i nie jest przeznaczony do palenia. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku akcyzowym potwierdził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 26 września 2013 r. Sygn. akt V SA/Wa 2604/12 w sprawie dotyczącej tzw. masy aromatycznej. W wyroku tym WSA stwierdził, że w świetle postanowień art. 98 ustawy o podatku akcyzowym zawartość tytoniu w „masie aromatycznej" nie jest kluczowa dla zakwalifikowania jej jako wyrób tytoniowy, ponieważ przepisy o proporcjach zawartości tytoniu w produkcie milczą. Natomiast decydującą w tym zakresie cechą wyrobu, skutkującą objęciem go podatkiem akcyzowym, będzie możliwość użycia masy aromatycznej do palenia, bez konieczności jej dalszego przetworzenia.

Zdaniem MF jedynie w przypadku, gdyby „Hawajski Tytoń" lub podobny wyrób nie zawierał tytoniu i był wykorzystywany wyłącznie w celach medycznych tzn. zawierał w swoim składzie substancje, których spalanie i wdychanie powoduje naukowo udowodnione skutki medyczne o charakterze leczniczym lub zapobiegawczym - nie byłby tytoniem do palenia.

W zakresie znaczenia sformułowania „produkt, który nie zawiera tytoniu i jest wykorzystywany wyłącznie w celach medycznych" wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 30 marca 2006 r. wydanym w sprawie C-495/04. Postępowanie w przedmiotowej sprawie dotyczyło poboru podatku akcyzowego od tzw. papierosów ziołowych, tj. papierosów niezawierających tytoniu, składających się z ziół.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Z wyroku TSUE wynika, że do uznania papierosów ziołowych za „produkt, który nie zawiera tytoniu i jest wykorzystywany wyłącznie w celach medycznych" produkty te musiałyby zawierać w swoim składzie substancje, których spalanie i wdychanie powoduje naukowo udowodnione skutki medyczne o charakterze leczniczym lub zapobiegawczym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W kontekście powyższych informacji z Ministerstwa Finansów otrzymaliśmy 9 lutego sprostowanie, które nadesłał Kamil Wszołek, Rzecznik Prasowy Hawajski Tytoń Sp. z o.o.. Poniżej prezentujemy to sprostowanie w całości:

W nawiązaniu do artykułu „Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów” informuję, że Hawajski Tytoń jest nazwą spółki, a nie nazwą wyrobu tytoniowego. Firma „Hawajski Tytoń” jest producentem towaru o nazwie „Tobaccin”. Nazwa spółki „Hawajski Tytoń” nie oznacza tytoniu i jest nazwą skojarzeniową podobnie jak w numizmatyce nazwa „Nordyckie Złoto” nie oznacza złota tylko stop miedzi, cynku, aluminium oraz cyny. Informacja na stronach Ministerstwa, na którą powołuje się artykuł, jest bardzo nieprecyzyjna i nie ma formy aktu administracyjnego. Ponadto po wielu kontrolach w spółce Hawajski Tytoń firma nie ma problemów z powodu Tobaccin-u. 

Tytoń do palenia w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, to produkt (bez względu na kod CN) zawierający w swoim składzie tytoń, odpady tytoniowe lub też tylko substancje inne niż tytoń, pod warunkiem, że został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków i nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego. Zgodnie z art. 98 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym: „Produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Jednakże nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych”. W komentarzu do art. .98 ustawy akcyzowej autorstwa Szymona Parulskiego czytamy, iż artykuł 98 ust. 8 ustawy ma zapobiegać sytuacjom, kiedy dany produkt będzie stanowił istotny substytut klasycznych wyrobów tytoniowych, a nie byłby opodatkowany w związku z tym, iż został on wytworzony z wyrobów niebędących tytoniem. Substytutem wyrobów tytoniowych może być jedynie produkt, który zastępczo, w miejsce tytoniu, będzie przeznaczony do palenia w taki sam sposób, jak klasyczne wyroby tytoniowe, czyli taki, który w papierosie, fajce lub cygarze poprzez żarzenie się wywołuje dym nadający sie do wdychania. Za substytut wyrobów tytoniowych w tym znaczeniu nie są uznawane e-papierosy, gumy nikotynowe, plastry nikotynowe – służące wprowadzaniu nikotyny do organizmu, ani wspomniane zioła i przyprawy, które wprawdzie nikotyny nie zawierają, ale poprzez żarzenie wywołują dym nadający się do wdychania. Tobaccin nie jest przeznaczony do palenia, dlatego nie obejmuje go akcyza.

Tobaccin jest to mieszanka ziołowo-nikotynowa, która nie zawiera tytoniu. Jest to potwierdzone niezależnymi badaniami laboratoryjnymi. Produkt jest przeznaczony wyłącznie do inhalacji wodnej, co jednoznacznie wskazuje sposób użycia produktu (inhalacja naparem) w inhalatorze lub waporyzerze. Nie bez znaczenia jest także fakt, że konsumenci używając Tobaccin’u zupełnie ograniczyli przyjmowanie do organizmu substancji smolistych. Produkt może służyć jako środek wspomagający rzucenie palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Tym samym Tobbacin, jako produkt służący do wprowadzania nikotyny do organizmu poprzez inhalację naparem (a nie dymem wywołanym w procesie żarzenia), nie może być uznany za tytoń do palenia. Więcej informacji o produkcie Tobaccin, badania oraz opinie prawne można znaleźć na stronie producenta www.tobaccin.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama