| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Bankowe tytuły egzekucyjne niezgodne z konstytucją

Bankowe tytuły egzekucyjne niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekła za niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania przepisy Prawa bankowego umożliwiające bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. Uznane za niekonstytucyjne przepisy tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r. Część posłów dąży jednak do przyspieszenia uchylenia mocy obowiązującej tych przepisów.

14 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone pytania prawne Sądu Rejonowego w Koninie, dotyczące przepisów Prawa bankowego, które umożliwiają bankom wystawianie bankowego tytułu egzekucyjnego. W konsekwencji orzekł, że prawo banków do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych narusza określoną w konstytucji zasadę równego traktowania. W ocenie Trybunału zarówno bank, jak i jego klient muszą mieć te same prawa i obowiązki, ponieważ łączy ich ta sama umowa. Obecnie banki same wystawiają bankowe tytuły egzekucyjne, z pominięciem drogi postępowania sądowego. Klient banku może w tej sytuacji tylko złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, na podstawie art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego, ponosząc w związku z tym pełną opłatę stosunkową (5 proc. od wartości roszczenia) i cały ciężar dowodzenia.

Uznane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Niekonstytucyjne przepisy stracą moc wcześniej?

Do Sejmu wypłynął poselski projekt nowelizacji Prawa bankowego, który ma na celu przyspieszenie utraty mocy obowiązującej przepisów, dotyczących wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych. W ocenie autorów projektu wyznaczona przez Trybunał Konstytucyjny utrata z dniem 1 sierpnia 2016 roku mocy obowiązującej uznanych za niekonstytucyjne przepisów Prawa bankowego, nie jest dobrym rozwiązaniem dla klientów banku, będących dłużnikami oraz wierzycieli niebędących bankami. Zdaniem autorów projektowanych zmian, w tym okresie nastąpi zwiększone wystawianie przez banki bankowych tytułów egzekucyjnych we wszystkim możliwych sprawach objętych windykacją i spraw spornych, tak aby przed 1 sierpnia 2016 r. można ich było uzyskać jak najwięcej.

Projekt zmian przewiduje skrócenie utraty mocy obowiązującej przepisów dotyczących bankowego tytułu egzekucyjnego po upływie 14 dni od wejścia w życie proponowanej ustawy.

Dodatkowo przewidziana jest nowelizacja wszystkich ustaw, w których jest mowa o bankowym tytule egzekucyjnym, a która będzie polegać na usunięciu z nich zapisów o tej, uznanej za sprzeczną z konstytucją, instytucji.

Będą ułatwienia w polubownych metodach rozwiązywania sporów (mediacji)

Postępowania w sprawie nadania klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, wszczęte przed wejściem w życie ustawy, toczone byłyby według przepisów dotychczasowych.

Omawiany projekt nowelizacji Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »