Postępowanie przed sądami administracyjnymi - zmiany w procedurze

REKLAMA
Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z 9 kwietnia br. (Dz.U. z 2015 r., poz. 658) umożliwia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu zmianę wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych. W takiej sytuacji sprawy będą trafiać bezpośrednio do instytucji, które mogą je załatwić, a nie ponownie do wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wojewódzki sąd administracyjny w razie uwzględnienia skargi może zobowiązać urząd, który wydał zakwestionowane rozstrzygnięcie do jego zmiany oraz wskazać sposób jej załatwienia, a także określić czas, w jakim to ma nastąpić. O wydaniu takiej decyzji lub postanowienia urząd będzie musiał zawiadomić sąd w terminie siedmiu dni. Dotychczas sąd mógł jedynie polecić urzędowi ponowne zbadanie sprawy.
W myśl znowelizowanych przepisów NSA, w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej, uchylając zaskarżone orzeczenie, rozpoznaje skargę, jeżeli uzna, że istota sprawy jest dostatecznie wyjaśniona.
Inne zmiany w procedurze przed sądami administracyjnymi
Po zmianach pełnomocnikiem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi może być także funkcjonariusz lub pracownik kierowanej przez ten organ jednostki organizacyjnej.
Wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym, podlega publicznemu udostępnieniu w sekretariacie sądu, przez okres 14 dni.
Organizacje pożytku publicznego, działające na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie mają obowiązku uiszczania opłat sądowych w sprawach własnych, z wyjątkiem spraw dotyczących prowadzonej przez te organizacje działalności gospodarczej.
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku
Zapisz się na
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po krokuWnoszenie skarg na czynności komornika - nowe regulacje
Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta jedynie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny, co do zastosowania przepisu prawa.
Akademia podatków 2023/2024
Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.
Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych.
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: