Aport własności intelektualnej i przemysłowej bez podatku
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy o zmianie ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.
REKLAMA
Proponowane zmiany
Projekt przewiduje zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej (tj. akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną własność intelektualną nie podlegałyby opodatkowaniu). Rozwiązanie to zostało wprowadzone na lata 2016-2017. Wprowadzenie go na stałe ma na celu zwiększenie po stronie podatnika pewności, co do otoczenia prawnego w jego przedsięwzięciach długoterminowych (charakterystycznych dla działalności innowacyjnej). Zniesienie opodatkowania aportu, ma za cel zintensyfikować udział m.in. uczelni w przedsięwzięciach komercjalizacji wyników badań.
Jak skorzystać z ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową
Ponadto podwyższona ma być kwota maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych dla mikroprzedsiębiorców i MŚP do 50%, a dla pozostałych przedsiębiorców do 50% na koszty osobowe, a 30% na pozostałe. Rozwiązanie to, poprzez ujednolicenie wskaźników dla MŚP ma wpłynąć na większą przejrzystość przepisów dla podatników, którzy mają mniejsze możliwości korzystania z profesjonalnej obsługi prawno-podatkowej. Bez zmian pozostają kwoty dla pozostałych podatników.
Projekt wydłuża okres (z obecnych 3 lat do 6) w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność badawczo-rozwojową. Wydłużenie tego okresu jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną, w której efekty pojawiają się po dłuższym okresie czasu.
Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek
Propozycje podatkowe
Zniesione ma być także opodatkowanie podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej (tj. akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną własność intelektualną nie podlegałyby opodatkowaniu). Rozwiązanie to ma obowiązywać w latach 2016-2017.
Projekt przewiduje podwyższenie kwoty maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych dla mikroprzedsiębiorców i MŚP do 50%, a dla pozostałych przedsiębiorców do 50 % na koszty osobowe, a 30% na pozostałe.
Wydłużony ma być okresu (z obecnych 3 lat do 6) w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność badawczo-rozwojową, a także wprowadzony zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw.
Zwiększone mają być kwoty ulgi wydatkowej dla podatników podnoszących stale poziom nakładów na badawczo-rozwojową.
Rozliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową - formularz PIT/BR
W przypadku, gdy podatnik w roku następującym bezpośrednio po okresie trzech lat, w których miał prawo korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych, zwiększył wartość kosztów kwalifikowanych o 50% w porównaniu do średniej wartości takich kosztów poniesionych przez 3 lata, mógłby w rozliczeniu za czwarty rok podatkowy, wartość kosztów kwalifikowanych, poniesionych w tym roku powiększyć o 50% wartości wzrostu tych kosztów.
Zmiany proceduralne
Projekt przewiduje także zmiany w procedurze. Usunięciu ma ulec niekorzystne dla pracowników, będących twórcami wynalazków, ograniczenie czasowe (do 5 lat) w udziale przez nich w korzyściach otrzymywanych przez uczelnię z komercjalizacji.
Zobacz etapy legislacyjne projektu: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej
Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat