REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ustalając wysokość zwrotu kosztów nauki sfinansowanej przez pracodawcę, należy brać pod uwagę okresy niewykonywania pracy

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza pracownica ukończyła studia, na które została przez nas skierowana. Dofinansowaliśmy jej studia i zawarliśmy z nią pisemną umowę zobowiązującą do zwrotu tych kosztów w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie 3 lat od dnia ich ukończenia. Pracownica po ukończeniu studiów zaszła w ciążę, przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Powróciła do pracy w zeszłym miesiącu i od razu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiąże się na 3 miesiące przed upływem 3 lat, licząc od dnia ukończenia studiów. Czy możemy od tej pracownicy żądać zwrotu jedynie 3/36 kosztów studiów, jeżeli w okresie tych 3 lat (do dnia rozwiązania umowy o pracę) faktyczne pracowała tylko 4 miesiące?

RADA

Autopromocja

Nie. Mogą Państwo żądać zwrotu 3/7 kwoty przekazanej pracownicy, gdyż okresów niezdolności do pracy, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nie uwzględnia się w okresie zatrudnienia przy ustalaniu wysokości kwoty, jaką pracownica ma zwrócić za opłacone przez Państwa studia.

UZASADNIENIE

Pracodawca będzie mógł żądać zwrotu opłaconych przez siebie kosztów nauki - po jej ukończeniu - jeżeli:

1) podnoszenie kwalifikacji realizowane jest w formach szkolnych lub pozaszkolnych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) pomiędzy pracownikiem i pracodawcą została zawarta pisemna umowa zobowiązująca pracownika do zwrotu tych kosztów;

3) umowa o pracę została rozwiązana przez pracownika za wypowiedzeniem lub przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika - w okresie 3 lat od dnia ukończenia nauki;

4) nie zachodzą okoliczności wyłączające obowiązek zwrotu kosztów wynikające z następujących przyczyn rozwiązania umowy o pracę: szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, brak możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, przeprowadzenie się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka, przeprowadzenie się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.

Zwrot kosztów nauki następuje proporcjonalnie do czasu pracy od zakończenia nauki do dnia rozwiązania umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca skierował pracownika na studia zaoczne. Sfinansował koszt studiów w wysokości 28 800 zł. Pracownik miał przepracować 36 miesięcy po ukończeniu studiów. Rozwiązał jednak umowę za wypowiedzeniem po 33 miesiącach pracy od ukończenia studiów. Pracownik nie dopracował więc 3 miesięcy do wymaganych 36 miesięcy. W takim przypadku pracodawca powinien otrzymać zwrot:

2400 zł [(28 800 zł x 3 miesiące) : 36 miesięcy] = [86 400 : 36 miesięcy] = 2400 zł.

Wyliczając wysokość kosztów nauki podlegających zwrotowi, nie należy uwzględniać całego okresu zatrudnienia pracownika po ukończeniu szkolenia/studiów, ale wyłącznie czas pracy pracownika w okresie 3 lat po ukończeniu nauki. Czasem pracy jest z kolei okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy do wykonywania pracy w wyznaczonym miejscu (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Okresy nieobecności w pracy, takie jak: choroba, urlop macierzyński, czy też urlop wychowawczy, nie mogą być więc uznane za czas pracy. Okresy te powinny być wyłączone z czasu, jaki pracownik miał do przepracowania po zakończeniu nauki.

PRZYKŁAD

Pracodawca skierował pracownicę na studia zaoczne. Sfinansował jej koszt studiów w wysokości 28 800 zł. Pracownica miała przepracować 36 miesięcy po ukończeniu studiów. Rozwiązała jednak umowę za wypowiedzeniem po 33 miesiącach od ukończenia studiów. W okresie 33 miesięcy pracownica pracowała jedynie przez 4 miesiące. Resztę czasu, tj. 29 miesięcy, spędziła na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym. Okres ten należy wyłączyć z okresu 36 miesięcy, które pracownica miała przepracować po zakończeniu nauki. W takim przypadku pracodawcy przysługuje zwrot kosztów studiów obliczany w następujący sposób:

[(28 800 zł x 3 miesiące) : 7 miesięcy] = [86 400 : 7 miesięcy] = 12 342,86 zł.

• § 6 ust. 1, 2 i 4, § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

Maurycy Organa

radca prawny

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA