| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Decyzja w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego i rezygnacji z tworzenia zfśs

Decyzja w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego i rezygnacji z tworzenia zfśs

Pracodawcy do końca stycznia muszą podjąć decyzję w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego lub nietworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Dotyczy to pracodawców zatrudniających mniej niż 20 osób na pełne etaty.

Ustawa z 4 marca 2004 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w art. 3 daje pracodawcom zatrudniającym według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników na pełne etaty możliwość wyboru pomiędzy tworzeniem funduszu świadczeń socjalnych a wypłacaniem świadczeń urlopowych.

Pracodawcy o których mowa wyżej mogą zrezygnować z prowadzenia działalności socjalnej, ale muszą w sposób prawidłowy przekazać swoim pracownikom decyzję w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego i nietworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Skuteczne zwolnienie się z obowiązku wypłaty świadczenia urlopowego w przypadku pracodawcy, który nie tworzy regulaminu wynagradzania ani nie jest objęty układem zbiorowym wymaga przekazania tej informacji pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Obowiązek może być zrealizowany przez wręczenie pracownikom pism czy zamieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń (lub intranecie). Pracodawca, który do 31 stycznia danego roku nie zwolni się z obowiązku wypłacania świadczenia urlopowego, a świadczenia nie będzie wypłacał, będzie popełniał wykroczenie przeciwko prawom pracownika i w razie ewentualnej kontroli PIP będzie podlegał karze grzywny1.

 

Przykład zawiadomienia pracowników - pracodawca, który nie jest objęty przepisami wewnątrzzakładowymi, zatrudniający wg stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 osób przeliczeniu na pełne etaty


Warszawa 3 stycznia 2011


Komunikat dla pracowników Spółki X


Informujemy, że na podstawie art.3 ust 3a ustawy z 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w 2011 roku  nie  będzie tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ani nie będzie wypłacane świadczenie urlopowe.

Zarząd Spółki X

 

 

Należy również pamiętać, że obowiązek informowania pracowników jest powtarzalny co oznacza że, nawet jeżeli od kliku lat pracodawca nie wypłaca świadczeń urlopowych, informację pracownikom należy przedstawiać każdego roku kalendarzowego.

Uważać powinni również pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników (ale mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty) ponieważ postanowienie w sprawie nietworzenia funduszu, zmniejszenia odpisu lub niewypłacania świadczenia urlopowego muszą zawrzeć w regulaminie wynagradzania. Na taką zmianę zgodę musi wyrazić przedstawiciel pracowników (jeżeli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa). Jeżeli pracodawca uzyska zgodę przedstawiciela pracowników na zmianę w regulaminie wynagradzania wejdą one w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.

________________________________________________

1.Orzecznictwo sądowe w tym zakresie jest mniej rygorystyczne niż stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy. Stanowi, że opóźnienie w przekazaniu informacji nie powoduje obowiązku wypłaty świadczeń urlopowych ( Wyrok z 1.03.2007r - I OSK 814/06, wyrok z 15.01.2008 syg.akt. XII Pa 442/07).Chcąc uniknąć jednak sporów sądowych  najlepiej trzymać się terminów wskazanych ustawą.

Magdalena Marcinowska

Outsourcing Rachunkowości

Czytaj także

Autor:

Outsourcing Rachunkowości

Źródło:

Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »