| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Inspektor pracy jako pełnomocnik pracownika

Inspektor pracy jako pełnomocnik pracownika

Naruszający prawa pracownika pracodawca wie, że ten może dochodzić swoich praw przed sądem. Podwładny może liczyć w tym zakresie na pomoc inspektora pracy.

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że każdy pracownik zamierzający skierować swoją sprawę na drogę postępowania przed sądem pracy może jako strona tego procesu działać osobiście. Przepisy dają pracownikowi prawo do ewentualnego skorzystania z pomocy pełnomocnika (art. 86 k.p.c.).

Może nim być ustanowiony z urzędu lub z wyboru radca prawny czy adwokat (art. 87 k.p.c.). W postępowaniu przed sądem pracy pełnomocnikiem pracownika może być  także inspektor pracy (art. 465 § 1 k.p.c.).

Inspektorami pracy są często osoby z wykształceniem prawniczym, posiadające przy tym wieloletnie doświadczenie z zakresu prawa pracy. Warto również dodać, że pracownik dochodzący praw przed sądem nie musi opłacać pomocy inspektora pracy. Inspektor pracy może służyć pracownikowi nie rzadko olbrzymią nie tylko teoretyczną, ale często również bardzo praktyczną wiedzą.

Kontrole legalności zatrudnienia przeprowadzane przez PIP

Inspektor pracy posiada szczególną pozycję w postępowaniu do którego przystąpienie umożliwiają mu przepisy. W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstępować za zgodą powoda do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium (art. 631 k.p.c).

Inspektor pracy, który bierze udział w postępowaniu sądowym może zgłaszać wnioski składać oświadczenia oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili wzięcia udziału w postępowaniu winno mu się również doręczać pisma procesowe, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach oraz orzeczenia sądowe (art. 60 § 1 k.p.c.).

Kontrole PIP - najwięcej problemów z umowami o pracę

Art. 465 § 1 k.p.c. umożliwia pracownikowi umocowanie inspektora pracy do zastępowania go w postępowaniu odrębnym z zakresu prawa pracy (lub z zakresu ubezpieczeń społecznych).


Piotr Rola

Radca Prawny

www.kliman-rola.pl


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zdjęcia

Inspektor pracy jako pełnomocnik pracownika / Fot. Fotolia
Inspektor pracy jako pełnomocnik pracownika / Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »