reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zawsze powoduje utratę zasiłku chorobowego

Czy wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zawsze powoduje utratę zasiłku chorobowego

Dyrektor finansowy naszej firmy był na zwolnieniu lekarskim w okresie od 27 kwietnia do 20 lipca 2007 r. Przebywał w szpitalu, a potem przechodził rekonwalescencję w domu po założeniu bajpasów. Dyrektorowi w trakcie zwolnienia lekarskiego zapewniliśmy samochód z kierowcą. Był również kilkakrotnie u nas w firmie przez godzinę do 3 godzin. W tym czasie rozmawiał z pracownikami, ze swoim zastępcą na czas choroby i z główną księgową. Przy okazji obecności w firmie podpisał też faktury i umowy z kontrahentami. Z tego tytułu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. ZUS zobowiązał dyrektora do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Dyrektor odwołał się od decyzji ZUS do sądu i wygrał przed sądem. Jednak ZUS wniósł apelację od wyroku. Czy takie zachowanie dyrektora w trakcie choroby może spowodować, że sąd apelacyjny przychyli się do decyzji ZUS? Jak wykazały badania lekarskie, wizyty w firmie nie pogorszyły stanu zdrowia dyrektora, a nawet kontakt z firmą pozwolił mu szybciej wrócić do zdrowia.

RADA

ZUS słusznie odmówił dyrektorowi prawa do zasiłku chorobowego. Wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego uzasadnia odebranie pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Nie ma znaczenia, czy wykonywanie pracy, nawet podpisanie faktur albo rozmowa z pracownikami, miały wpływ na stan zdrowia dyrektora.

UZASADNIENIE

Pracownik, który wykonuje pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego, traci prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Nie ma znaczenia, czy praca w trakcie zwolnienia lekarskiego była wykonywana stale czy sporadycznie. Wyłącznie jakieś niezbędne, nieprzewidziane okoliczności mogą usprawiedliwiać w tym przypadku wykonywanie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego i nie pozbawiać prawa do zasiłku chorobowego.

PRZYKŁAD

Grzegorz K. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zatrudnia 3 pracowników. Sam podpisuje faktury, listy wynagrodzeń, deklaracje do ZUS i urzędu skarbowego. 27 czerwca 2008 r. w drodze do klienta miał wypadek samochodowy. Trafił do szpitala. Pobyt w szpitalu potrwa co najmniej 3 tygodnie. Pan Grzegorz ma złamaną nogę i 2 żebra. Wynagrodzenie w firmie jest wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca. Ponieważ nie ma innej osoby, która mogłaby podpisać listę wynagrodzeń, pan Grzegorz podpisał ją w szpitalu, tak aby pracownicy mogli otrzymać w terminie wynagrodzenie za pracę. Jest to wyjątkowa sytuacja, która uzasadnia podpisanie listy płac w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Zatrudniony u Państwa dyrektor nie musiał w trakcie zwolnienia lekarskiego przyjeżdżać do firmy, podpisywać umów i faktur, rozmawiać z zastępcą i główną księgową. Na czas choroby dyrektora zostali wyznaczeni jego zastępcy. Dlatego decyzja ZUS o zwrocie przez dyrektora wypłaconego mu zasiłku chorobowego jest prawidłowa. Sąd Najwyższy, który zajmował się podobnym problemem, m.in. w uzasadnieniu wyroku z 6 lutego 2008 r. (II UK 10/07) stwierdził, że są dwie przesłanki utraty prawa do zasiłku chorobowego:

l praca zarobkowa albo

l wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem.

Obie przesłanki są niezależne. Wystarczy, że w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik spełni jedną - wówczas traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres choroby. Nie ma znaczenia, czy pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową czy wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli ZUS ustali, że w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik spełnił jedną z tych przesłanek, nie trzeba badać, czy wystąpiła druga. Obie mają taki sam wpływ na utratę prawa do zasiłku chorobowego.

Wykonywanie pracy zarobkowej, nawet takie, które nie ma wpływu na stan zdrowia pracownika, pozbawia go prawa do zasiłku chorobowego. ZUS nie bada również, czy za wykonaną pracę pracownik otrzymał wynagrodzenie.

l art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

l art. 80 Kodeksu pracy.


Michał Culepa

specjalista ds. kadr

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama