Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego
REKLAMA
Polecamy: Podatki 2014 - ustawa o VAT - stan prawny od 1 kwietnia 2014 r.
REKLAMA
Płatnik składek jest zobowiązany przyjąć w każdej sytuacji zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. W ten sposób pracownik (ubezpieczony) dokumentuje swoją niezdolność do wykonywania pracy w określonym czasie. Jednak nie zawsze zwolnienie lekarskie uprawnia do zasiłku chorobowego (lub opiekuńczego). Wypłatę zasiłku umożliwi tylko prawidłowo wystawiony dokument ZUS ZLA. Pracodawca po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pracownika dokonuje jego formalnej kontroli. Kontrola formalna polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie lekarskie:
- nie zostało sfałszowane,
- jest prawidłowo wypełnione.
Zaświadczenie lekarskie powinno zawierać m.in.:
- dane identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, płatnika składek oraz lekarza przeprowadzającego badanie,
- okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, wskazania lekarskie lub okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia członka rodziny i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym.
Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego przez płatnika”
Artykuł szczegółowo omawia na czym polega weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego przez płatnika. Wskazuje na czym polega formalna kontrola zaświadczenia o niezdolności do wykonywania pracy, wymienia błędy, które powodują konieczność korekty zwolnienia, podpowiada, co oznaczają kody literowe na druku ZUS ZLA. Ponadto materiał zawiera liczne przykłady i odpowiedzi na pytania użytkowników.
Składka zdrowotna ZUS - czy można ją odliczyć od podatku?
Zapraszamy do dyskusji na forum
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat