reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Płatnik nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego nawet wtedy, gdy zawiera ono błędy, ponieważ jest to dokument usprawiedliwiający nieobecność w pracy. W przypadku błędów w druku ZUS ZLA płatnik musi zwrócić się bezpośrednio lub za pośrednictwem ubezpieczonego do lekarza o stosowną korektę informacji zawartej w zwolnieniu.

Polecamy: Podatki 2014 - ustawa o VAT - stan prawny od 1 kwietnia 2014 r.


Płatnik składek jest zobowiązany przyjąć w każdej sytuacji zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. W ten sposób pracownik (ubezpieczony) dokumentuje swoją niezdolność do wykonywania pracy w określonym czasie. Jednak nie zawsze zwolnienie lekarskie uprawnia do zasiłku chorobowego (lub opiekuńczego). Wypłatę zasiłku umożliwi tylko prawidłowo wystawiony dokument ZUS ZLA. Pracodawca po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pracownika dokonuje jego formalnej kontroli. Kontrola formalna polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie lekarskie:

- nie zostało sfałszowane,

- jest prawidłowo wypełnione.

Zaświadczenie lekarskie powinno zawierać m.in.:

- dane identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, płatnika składek oraz lekarza przeprowadzającego badanie,

- okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, wskazania lekarskie lub okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia członka rodziny i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego przez płatnika”

Artykuł szczegółowo omawia na czym polega weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego przez płatnika. Wskazuje na czym polega formalna kontrola zaświadczenia o niezdolności do wykonywania pracy, wymienia błędy, które powodują konieczność korekty zwolnienia, podpowiada, co oznaczają kody literowe na druku ZUS ZLA. Ponadto materiał zawiera liczne przykłady i odpowiedzi na pytania użytkowników.

Składka zdrowotna ZUS - czy można ją odliczyć od podatku?

Zapraszamy do dyskusji na forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama