Czy sfinansowanie pracownikom nieobowiązkowych badań stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Koszt przeprowadzonych badań mammograficznych i gruczołu krokowego będzie przychodem Państwa pracowników ze stosunku pracy. Muszą Państwo zatem uwzględnić go w podstawie wymiaru i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
UZASADNIENIE
Wydatki na nieobowiązkowe badania lekarskie są świadczeniami pieniężnymi ponoszonymi za pracownika i stanowią jego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym wchodzą do podstawy wymiaru składek.
Składki na ubezpieczenia społeczne należy opłacać od przychodu osiąganego przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną tych świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Nie ma żadnych podstaw do wyłączenia kosztów przeprowadzonych dla Państwa pracowników badań z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Ustalając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stosuje się zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego koszty nieobowiązkowych badań mammograficznych i gruczołu krokowego, którym zostaną poddani Państwa pracownicy, stanowią również podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
- art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Łukasz Kurnik
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA