REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadpłacone składki ZUS. Jak odzyskać? Do kiedy trzeba złożyć korekty deklaracji i raportów?

Nadpłacone składki ZUS. Jak odzyskać? Do kiedy trzeba złożyć korekty deklaracji i raportów?
Nadpłacone składki ZUS. Jak odzyskać? Do kiedy trzeba złożyć korekty deklaracji i raportów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje, że korekty deklaracji i raportów dotyczące zwrotu nadpłaconych składek ubezpieczeniowych w latach 1999-2021 płatnicy muszą złożyć do końca 2023 roku. Jak to zrobić? Na kontach płatników składek jest obecnie ponad 2,5 mld PLN nadpłat! 

ZUS oddaje pieniądze (nadpłacone składki). Korekty trzeba złożyć do końca 2023 roku. 2,5 mld zł do zwrotu

W dokumentach zatytułowanych: „Dotyczy: zmiany terminów przekazywania korekt dokumentów rozliczeniowych” - rozsyłanych do płatników składek, za pośrednictwem portalu ZUS PUE - ZUS wskazuje, że dokumenty za okres rozliczeniowy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. można skorygować wyłącznie w terminie do 31 grudnia 2023 r. 

Z przesłanych pism jasno wynika, że jest to ostatni moment na odzyskanie nadpłaconych składek, gdyż dokumenty korygujące okresy przed styczniem 2022 r. muszą zostać przekazane do ZUS przed 1 stycznia 2024 r. Gdy ten termin upłynie, ZUS - jak sam deklaruje - „Nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych…”.

Sam ZUS wskazuje, że na kontach płatników składek jest zarejestrowanych ponad 2,5 mld PLN nadpłat (!), a wiele jeszcze korekt dokumentów nie zostało przekazanych do rozliczenia. Dlatego jest to najwyższy czas, aby wykonać analizę poprawności rozliczeń z ZUS i odzyskać nadpłacone składki, nawet od 1999 roku. 
Z doświadczenia wiemy, że te nadpłaty najczęściej występują w składkach na ubezpieczenie społeczne w tym na ubezpieczenie wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Polecamy: „Roczne rozliczenie składki zdrowotnej”

Autopromocja

Jak odzyskać nadpłacone składki – krok po kroku? Korekta deklaracji i raportów

Proces ten należy rozpocząć od identyfikacji nadpłat w przesłanych do ZUS kompletach rozliczeniowych

Następnie, żeby odzyskać nadpłacone składki należy sporządzić korekty deklaracji rozliczeniowych. W tym celu należy dokonać odpowiednich zmian na formularzach:

 • ZUS DRA – korekta dotyczy danych zawartych wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej,
 • ZUS RCA – korekta dotyczy imiennych raportów miesięcznych o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach,
 • ZUS RSA – korekta dotyczy imiennych raportów miesięcznych o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.

Żeby skorygować deklaracje, należy przygotować nowy komplet dokumentów rozliczeniowych za miesiąc, który podlega korekcie. W polu „Identyfikator…” należy podać kolejny numer deklaracji za dany miesiąc (np. 02, 03). 

Ważne

Co istotne, komplet korygujących dokumentów rozliczeniowych składa się z imiennych raportów miesięcznych dołączonych do deklaracji rozliczeniowej, a imienne raporty miesięczne składamy wyłącznie za tych ubezpieczonych, których korekta dotyczy

Deklaracja rozliczeniowa musi uwzględniać rozliczenie wszystkich pracowników po korekcie za dany miesiąc. Imienny raport korygujący musi być oznaczony tym samym „Identyfikatorem raportu”, co deklaracja rozliczeniowa korygująca, do której jest dołączony.

Jeżeli natomiast, korekta dotyczy wyłącznie składek na Fundusz Pracy lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, to nie należy do zestawu rozliczeniowego załączać imiennych raportów miesięcznych, a jedynie w deklaracji rozliczeniowej wskazać prawidłowe kwoty składek na te fundusze.

Komplety korygujące możemy przekazać do ZUS na dwa sposoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • za pośrednictwem programu Płatnik – przygotowane komplety korygujące należy dołączyć do zestawu, następnie podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu i wysłać do ZUS,
 • za pośrednictwem aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) – należy podpisać dokument bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP i wysłać do ZUS.

Płatnicy składek mają określony czas na wykonanie korekt dokumentów rozliczeniowych i jest to:

 • 7 dni od kiedy płatnik składek (spółka) zauważy błąd lub od momentu uprawomocnienia decyzji ZUS,
 • 30 dni od kiedy ZUS prześle protokół kontroli.

Sprawdzenie salda rozliczeń na PUE ZUS

Po przyjęciu i przetworzeniu przez ZUS korygujących kompletów rozliczeniowych, płatnik składek może sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w „Panelu płatnika”, w zakładce „Salda bieżące”. Jeżeli widnieją kwoty w kolumnie „Saldo MA” oznacza to, że na koncie zarejestrowana jest nadpłata. Korzystając z dostępnych zakładek w PUE ZUS, można sprawdzić saldo bieżące ogółem, saldo miesięczne za okres ostatnich 12 miesięcy według stanu na koniec każdego z nich, ogółem oraz w podziale na poszczególne fundusze (FUS, FUZ, FP i FGŚP, FEP).

Nadpłata może być zaliczona na poczet zaległości składkowych albo na poczet bieżących i przyszłych składek ZUS

Jeżeli Płatnik posiada zaległości, to stwierdzona nadpłata zostanie zaliczona na poczet tych zaległości. 

W przypadku braku zaległości, nadpłaty zostaną zaliczone z urzędu na poczet bieżących lub przyszłych składek, a co za tym idzie płatnik składek może pomniejszyć bieżące lub przyszłe zobowiązanie do ZUS o kwotę nadpłaty.

 

Zwrot nadpłaconych składek ZUS. Wniosek na druku: RZS-P

Innym rozwiązaniem jest zwrot składek ZUS na konto płatnika, ale dotyczy to wyłącznie nieprzedawnionych składek
Aby ZUS zwrócił środki należy złożyć w tym celu druk: RZS-P - wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek
Wniosek ten, można złożyć w placówce, przez PUE lub za pośrednictwem poczty albo kuriera. 
ZUS zwraca nadpłatę w ciągu 30 dni od dnia, w którym wpłynie wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek lub wpłynie imienny raport korygujący za ubezpieczonego, którego dotyczy nadpłata oraz deklaracja rozliczeniowa korygująca. 
W przypadku braku zwrotu w terminie 30 dni, płatnikowi należne są odsetki w wysokości jak od zaległości podatkowych.

Ważne

Na odzyskanie nadpłaconych składek za okresy przypadające przez styczniem 2022 roku zostało niewiele czasu, dlatego warto już rozpocząć ten proces. 

Podstawa prawna:

 • Art. 11 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621).
 • Art. 48d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.z 2022 r. poz. 1009, z późn. zm.).

autor: Michał Wodnicki, partner w CRIDO, Human Advisory Services

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marcin
  2023-04-05 17:32:43
  Korekty złożone 7 dni temu, czekam na 25 tys. zł zwrotu. Nie wiecie jak szybko ZUS proceduje te korekty?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

REKLAMA