REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

Dorota Kręcisz
Księgowa, ekonomistka
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

REKLAMA

REKLAMA

Każda kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. To, ile wyniesie zasiłek, zależy jednak nie od dochodu, ale od wysokości opłacanych składek do ZUS.

Aby móc ubiegać się o zasiłek macierzyński, kobieta musi opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jest to podstawowy czynnik, od którego zależy wysokość uzyskiwanego świadczenia.

REKLAMA

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Jak obliczyć składkę na ubezpieczenie chorobowe?

Składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi część składki na ubezpieczenie społeczne. Wynosi ona 2,45% podstawy, której wysokość uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za umowę o pracę. Jako że do końca grudnia 2014 wynosi ona 2247,60 zł, wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe będzie wynosić 55,07 zł.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jednak przysługuje ci preferencyjny ZUS, wówczas składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 12,35 zł (przy podstawie 504 zł). Jeśli z kolei opłacasz najwyższą składkę odpowiadającą 250% przeciętnego wynagrodzenia (9 365 zł), składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 229,44 zł.

Po 1 stycznia 2015 roku stawki te uległy podwyższeniu.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Sprawdź, ile zasiłku ci przysługuje

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe. Im będą one wyższe, tym wyższego świadczenia można się spodziewać. Należy jednak liczyć się z dość wysokim wydatkiem, ponieważ koniecznością będzie opłacanie znacznie wyższych składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto trzeba mieć świadomość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę średnią odprowadzonych składek z 12 miesięcy.

Jeszcze do niedawna kobiety mogły otrzymywać maksymalną wysokość zasiłku macierzyńskiego, opłacając wyłącznie jedną dużą składkę na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli działalność została dopiero co zarejestrowana (np. 30 dni przed porodem), wystarczyło zapłacić jedną składkę od najwyższej podstawy i pójść na zasiłek macierzyński. Wówczas ZUS nie brał pod uwagę średniej z 12 miesięcy, lecz tylko tę jedną opłaconą składkę. W ten sposób kobiety otrzymywały maksymalną wysokość zasiłku.

Proceder ten zostanie jednak ukrócony. Obecnie trwają prace nad zmianami do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jaki będzie tego skutek?

Zgodnie z nowymi zasadami, cały czas będzie można uzyskać maksymalną wysokość zasiłku. Ale dopiero po 12 miesiącach regularnego opłacania odpowiednio wysokich składek. Początkowo kobiecie samozatrudnionej będzie przysługiwał zasiłek wyliczany od minimalnej podstawy – bazowej wysokości zasiłku. W miarę opłacania składek, jego wysokość będzie powiększana o 1/12 kwoty będącej nadwyżką z tytułu opłacania maksymalnych składek.

Formularze PIT 2014/2015

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Jeśli kobieta założy firmę (lub zacznie opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe) na 2 miesiące przed porodem, wysokość zasiłku wyniesie 60% średniego prognozowanego wynagrodzenia plus 2/12 nadwyżki.

Żeby więc uzyskać zasiłek macierzyński w maksymalnej kwicie, koniecznością jest opłacanie składki chorobowej przez minimum 12 miesięcy przed porodem. Jeśli kobieta opłaci jedną składkę, wówczas otrzyma ok. 2000 zł zamiast 6000 zł.

Jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli przysługuje ci zasiłek macierzyński, o wypłatę świadczenia możesz ubiegać się przed porodem – nawet 6 tygodni wcześniej. Najczęściej jednak wniosek składa się w momencie narodzin dziecka.


Aby otrzymać zasiłek macierzyński, koniecznością jest złożenie wymaganych dokumentów. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musisz dostarczyć:

  • wypełniony formularz ZUS ZS-b,
  • oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka (jeśli wniosek składasz przed porodem, koniecznością jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego o przewidywanej dacie porodu),
  •  podanie o udzielenie zasiłku macierzyńskiego (należy wskazać konkretne daty, z uwzględnieniem poszczególnych etapów),

oświadczenie, że drugi rodzic rezygnuje z zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Kary za brak OC w 2015 roku

Dorota Kręcisz – Partner, Główna księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA