reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

Każda kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. To, ile wyniesie zasiłek, zależy jednak nie od dochodu, ale od wysokości opłacanych składek do ZUS.

Aby móc ubiegać się o zasiłek macierzyński, kobieta musi opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jest to podstawowy czynnik, od którego zależy wysokość uzyskiwanego świadczenia.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Jak obliczyć składkę na ubezpieczenie chorobowe?

Składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi część składki na ubezpieczenie społeczne. Wynosi ona 2,45% podstawy, której wysokość uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za umowę o pracę. Jako że do końca grudnia 2014 wynosi ona 2247,60 zł, wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe będzie wynosić 55,07 zł.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Jeśli jednak przysługuje ci preferencyjny ZUS, wówczas składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 12,35 zł (przy podstawie 504 zł). Jeśli z kolei opłacasz najwyższą składkę odpowiadającą 250% przeciętnego wynagrodzenia (9 365 zł), składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 229,44 zł.

Po 1 stycznia 2015 roku stawki te uległy podwyższeniu.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Sprawdź, ile zasiłku ci przysługuje

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe. Im będą one wyższe, tym wyższego świadczenia można się spodziewać. Należy jednak liczyć się z dość wysokim wydatkiem, ponieważ koniecznością będzie opłacanie znacznie wyższych składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto trzeba mieć świadomość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę średnią odprowadzonych składek z 12 miesięcy.

Jeszcze do niedawna kobiety mogły otrzymywać maksymalną wysokość zasiłku macierzyńskiego, opłacając wyłącznie jedną dużą składkę na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli działalność została dopiero co zarejestrowana (np. 30 dni przed porodem), wystarczyło zapłacić jedną składkę od najwyższej podstawy i pójść na zasiłek macierzyński. Wówczas ZUS nie brał pod uwagę średniej z 12 miesięcy, lecz tylko tę jedną opłaconą składkę. W ten sposób kobiety otrzymywały maksymalną wysokość zasiłku.

Proceder ten zostanie jednak ukrócony. Obecnie trwają prace nad zmianami do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jaki będzie tego skutek?

Zgodnie z nowymi zasadami, cały czas będzie można uzyskać maksymalną wysokość zasiłku. Ale dopiero po 12 miesiącach regularnego opłacania odpowiednio wysokich składek. Początkowo kobiecie samozatrudnionej będzie przysługiwał zasiłek wyliczany od minimalnej podstawy – bazowej wysokości zasiłku. W miarę opłacania składek, jego wysokość będzie powiększana o 1/12 kwoty będącej nadwyżką z tytułu opłacania maksymalnych składek.

Formularze PIT 2014/2015

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Jeśli kobieta założy firmę (lub zacznie opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe) na 2 miesiące przed porodem, wysokość zasiłku wyniesie 60% średniego prognozowanego wynagrodzenia plus 2/12 nadwyżki.

Żeby więc uzyskać zasiłek macierzyński w maksymalnej kwicie, koniecznością jest opłacanie składki chorobowej przez minimum 12 miesięcy przed porodem. Jeśli kobieta opłaci jedną składkę, wówczas otrzyma ok. 2000 zł zamiast 6000 zł.

Jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli przysługuje ci zasiłek macierzyński, o wypłatę świadczenia możesz ubiegać się przed porodem – nawet 6 tygodni wcześniej. Najczęściej jednak wniosek składa się w momencie narodzin dziecka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama