REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

Dorota Kręcisz
Księgowa, ekonomistka
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

REKLAMA

REKLAMA

Każda kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. To, ile wyniesie zasiłek, zależy jednak nie od dochodu, ale od wysokości opłacanych składek do ZUS.

Aby móc ubiegać się o zasiłek macierzyński, kobieta musi opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jest to podstawowy czynnik, od którego zależy wysokość uzyskiwanego świadczenia.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Jak obliczyć składkę na ubezpieczenie chorobowe?

Składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi część składki na ubezpieczenie społeczne. Wynosi ona 2,45% podstawy, której wysokość uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za umowę o pracę. Jako że do końca grudnia 2014 wynosi ona 2247,60 zł, wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe będzie wynosić 55,07 zł.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jednak przysługuje ci preferencyjny ZUS, wówczas składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 12,35 zł (przy podstawie 504 zł). Jeśli z kolei opłacasz najwyższą składkę odpowiadającą 250% przeciętnego wynagrodzenia (9 365 zł), składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 229,44 zł.

Po 1 stycznia 2015 roku stawki te uległy podwyższeniu.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Sprawdź, ile zasiłku ci przysługuje

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe. Im będą one wyższe, tym wyższego świadczenia można się spodziewać. Należy jednak liczyć się z dość wysokim wydatkiem, ponieważ koniecznością będzie opłacanie znacznie wyższych składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto trzeba mieć świadomość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę średnią odprowadzonych składek z 12 miesięcy.

Jeszcze do niedawna kobiety mogły otrzymywać maksymalną wysokość zasiłku macierzyńskiego, opłacając wyłącznie jedną dużą składkę na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli działalność została dopiero co zarejestrowana (np. 30 dni przed porodem), wystarczyło zapłacić jedną składkę od najwyższej podstawy i pójść na zasiłek macierzyński. Wówczas ZUS nie brał pod uwagę średniej z 12 miesięcy, lecz tylko tę jedną opłaconą składkę. W ten sposób kobiety otrzymywały maksymalną wysokość zasiłku.

Proceder ten zostanie jednak ukrócony. Obecnie trwają prace nad zmianami do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jaki będzie tego skutek?

Zgodnie z nowymi zasadami, cały czas będzie można uzyskać maksymalną wysokość zasiłku. Ale dopiero po 12 miesiącach regularnego opłacania odpowiednio wysokich składek. Początkowo kobiecie samozatrudnionej będzie przysługiwał zasiłek wyliczany od minimalnej podstawy – bazowej wysokości zasiłku. W miarę opłacania składek, jego wysokość będzie powiększana o 1/12 kwoty będącej nadwyżką z tytułu opłacania maksymalnych składek.

Formularze PIT 2014/2015

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Jeśli kobieta założy firmę (lub zacznie opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe) na 2 miesiące przed porodem, wysokość zasiłku wyniesie 60% średniego prognozowanego wynagrodzenia plus 2/12 nadwyżki.

Żeby więc uzyskać zasiłek macierzyński w maksymalnej kwicie, koniecznością jest opłacanie składki chorobowej przez minimum 12 miesięcy przed porodem. Jeśli kobieta opłaci jedną składkę, wówczas otrzyma ok. 2000 zł zamiast 6000 zł.

Jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli przysługuje ci zasiłek macierzyński, o wypłatę świadczenia możesz ubiegać się przed porodem – nawet 6 tygodni wcześniej. Najczęściej jednak wniosek składa się w momencie narodzin dziecka.


Aby otrzymać zasiłek macierzyński, koniecznością jest złożenie wymaganych dokumentów. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musisz dostarczyć:

 • wypełniony formularz ZUS ZS-b,
 • oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka (jeśli wniosek składasz przed porodem, koniecznością jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego o przewidywanej dacie porodu),
 •  podanie o udzielenie zasiłku macierzyńskiego (należy wskazać konkretne daty, z uwzględnieniem poszczególnych etapów),

oświadczenie, że drugi rodzic rezygnuje z zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Kary za brak OC w 2015 roku

Dorota Kręcisz – Partner, Główna księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA