| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wynagrodzenie prezesa spółki przyznane uchwałą wspólników a składki ZUS

Wynagrodzenie prezesa spółki przyznane uchwałą wspólników a składki ZUS

Spółka nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z o.o., przyznanego uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.

Czy wspólnik będący członkiem zarządu musi płacić składki ZUS?

1 września 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek spółki z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W dniu 12.06.2012 r. została zawiązana w formie aktu notarialnego jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 01.04.2013 r. jedyny wspólnik tej spółki rozpoczął równocześnie prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej.

Wspólnikowi powierzono w drodze powołania funkcję prezesa zarządu tej spółki, a za wykonywanie obowiązków prezesa ma on uzyskiwać wynagrodzenie na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.

Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji członka zarządu powołanego uchwałą wspólników należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego? Czy od świadczenia z tytułu pełnionej funkcji na podstawie powołania trzeba opłacać składki ZUS?

Zdaniem spółki świadczenia uzyskiwane przez członka zarządu wypłacane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowią samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym,  a tym samym nie powodują obowiązku opłacania składek społecznych z tego tytułu.

Spółka uważa, że członka zarządu powołanego uchwałą wspólników nie należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego z uwagi na brak tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Nie ma obowiązku płacenia składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

Wskazał brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem ZUS świadczenia uzyskiwane przez członka zarządu wypłacane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowią samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a tym samym nie powoduje obowiązku opłacania składek społecznych z tego tytułu. Tym samym członka zarządu powołanego uchwałą wspólników nie należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego z uwagi na brak tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Źródło: interpretacja ZUS nr WPI/200000/43/1046/2014

Opracował Łukasz Krupiński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »