REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Roman Dorawa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z osobą, którą zatrudniamy od sierpnia 2007 r. na podstawie umowy zlecenia, w lutym br. zawarliśmy jeszcze jedną umowę zlecenia na dodatkowe zadania. Obie umowy są wykonywane w siedzibie firmy.

Z pierwszej umowy zgłosiliśmy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1200 zł). Z drugiej umowy zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych i został zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego (umowa za wynagrodzenie w wysokości 1000 zł). W marcu br. zleceniobiorca chorował i wypłaciliśmy mu zasiłek chorobowy tylko z umowy zawartej wcześniej, bo tylko z tej umowy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jak mamy rozliczyć składki za marzec br.? Czy z drugiej umowy należy złożyć raport ZUS RSA za marzec?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

W przedstawionej sytuacji należy rozliczyć składki z obydwu umów w jednym raporcie rozliczeniowym ZUS RCA. Ponadto należy złożyć jeden raport ZUS RSA, wykazując w nim okres choroby zleceniobiorcy i kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie kilku umów zlecenia albo innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, są obejmowane obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu tej umowy, która została zawarta najwcześniej. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych umów - wszystkich lub wybranych. Mogą także zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń na umowę, która została zawarta później.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego (które jest dla niego dobrowolne) tylko z tej umowy, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dlatego tylko z tytułu tej umowy może nabyć prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego (po spełnieniu warunków dotyczących m.in. okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku).

Jeśli jedna osoba pracuje w jednej firmie na podstawie dwóch umów zlecenia równocześnie i z jednej umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a z drugiej podlega tym ubezpieczeniom dobrowolnie, zleceniodawca powinien rozliczać składki należne na jej ubezpieczenia w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA, pod warunkiem że zleceniobiorca został zgłoszony do ubezpieczeń z obydwu umów z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

REKLAMA

Powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia zleceniobiorcy w jednym raporcie ZUS RCA, ponieważ z obydwu umów został zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx („osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy”).

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z obydwu umów jest przychód z tytułu ich wykonywania (w umowie określono wysokość wynagrodzenia kwotowo). Składki od tych przychodów należy rozliczać w jednym raporcie ZUS RCA, podając w nim jako podstawę wymiaru składek sumę przychodów z obydwu umów. Podstawą wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest natomiast wyłącznie przychód z tej umowy, która została wskazana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

W przypadku gdy zleceniobiorca uzyskał w marcu br. prawo do zasiłku chorobowego, powinni Państwo złożyć za niego dodatkowo raport ZUS RSA. W tym raporcie należy wykazać okres przerwy w opłacaniu składek w związku z chorobą oraz kwotę wypłaconego zasiłku - jedynie z tego tytułu, który był tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2, art. 12, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA