REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Roman Dorawa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z osobą, którą zatrudniamy od sierpnia 2007 r. na podstawie umowy zlecenia, w lutym br. zawarliśmy jeszcze jedną umowę zlecenia na dodatkowe zadania. Obie umowy są wykonywane w siedzibie firmy.

Z pierwszej umowy zgłosiliśmy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1200 zł). Z drugiej umowy zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych i został zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego (umowa za wynagrodzenie w wysokości 1000 zł). W marcu br. zleceniobiorca chorował i wypłaciliśmy mu zasiłek chorobowy tylko z umowy zawartej wcześniej, bo tylko z tej umowy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jak mamy rozliczyć składki za marzec br.? Czy z drugiej umowy należy złożyć raport ZUS RSA za marzec?

Autopromocja

RADA

W przedstawionej sytuacji należy rozliczyć składki z obydwu umów w jednym raporcie rozliczeniowym ZUS RCA. Ponadto należy złożyć jeden raport ZUS RSA, wykazując w nim okres choroby zleceniobiorcy i kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie kilku umów zlecenia albo innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, są obejmowane obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu tej umowy, która została zawarta najwcześniej. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych umów - wszystkich lub wybranych. Mogą także zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń na umowę, która została zawarta później.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego (które jest dla niego dobrowolne) tylko z tej umowy, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dlatego tylko z tytułu tej umowy może nabyć prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego (po spełnieniu warunków dotyczących m.in. okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku).

Jeśli jedna osoba pracuje w jednej firmie na podstawie dwóch umów zlecenia równocześnie i z jednej umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a z drugiej podlega tym ubezpieczeniom dobrowolnie, zleceniodawca powinien rozliczać składki należne na jej ubezpieczenia w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA, pod warunkiem że zleceniobiorca został zgłoszony do ubezpieczeń z obydwu umów z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

Powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia zleceniobiorcy w jednym raporcie ZUS RCA, ponieważ z obydwu umów został zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx („osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy”).

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z obydwu umów jest przychód z tytułu ich wykonywania (w umowie określono wysokość wynagrodzenia kwotowo). Składki od tych przychodów należy rozliczać w jednym raporcie ZUS RCA, podając w nim jako podstawę wymiaru składek sumę przychodów z obydwu umów. Podstawą wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest natomiast wyłącznie przychód z tej umowy, która została wskazana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

W przypadku gdy zleceniobiorca uzyskał w marcu br. prawo do zasiłku chorobowego, powinni Państwo złożyć za niego dodatkowo raport ZUS RSA. W tym raporcie należy wykazać okres przerwy w opłacaniu składek w związku z chorobą oraz kwotę wypłaconego zasiłku - jedynie z tego tytułu, który był tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2, art. 12, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA