Oskładkowanie umów zleceń niekorzystne dla rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Efektem wprowadzenia zmian będzie przede wszystkim wzrost kosztów pracy. A to, z uwagi na wciąż niepewną sytuację na rynku pracy, może doprowadzić do wzrostu liczby osób pozostających bez zatrudnienia. Ponadto zaostrzenie przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych spowoduje silną tendencję do unikania dodatkowych kosztów – poprzez np. przejście na samozatrudnienie czy przeniesienie działalności do szarej strefy. Taki scenariusz oznacza, że o stabilizację zatrudnienia i ochronę pracowników będzie jeszcze trudniej.
REKLAMA
Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF
Zamysł oskładkowania umów zlecenie
Nowelizacja to jedynie doraźne łatanie dziury finansowej FUS, które w żaden sposób nie uzdrowi systemu ubezpieczeń społecznych. Wprawdzie początkowo doprowadzi ona do zmniejszenia deficytu (o 650 mln zł w pierwszym roku), lecz w dłuższej perspektywie sytuacja Funduszu nie ulegnie poprawie. Składka ma bowiem charakter świadczenia zwrotnego i państwo będzie musiało kiedyś oddać tyle, ile teraz pobiera. Wtedy zaś znów pojawi się problem z finansowaniem FUS.
Stabilizacja zatrudnienia
Głównym powodem wzrostu liczy umów cywilnoprawnych jest złe prawo dotyczące zamówień publicznych. Dyktat najniższej ceny wymusza bowiem obniżanie kosztów, co jest źródłem wielu patologii na rynku pracy. Dlatego też w praktyce uczciwy przedsiębiorca zatrudniający na umowy o pracę nie ma szans na realizację zamówienia publicznego. Z tych względów Pracodawcy RP w pełni popierają postulaty zgłaszane również przez inne organizacje partnerów społecznych, dotyczące potrzeby pilnej naprawy tej ustawy. Należy wprowadzić obowiązek zatrudniania na umowy o pracę w sytuacji, gdy wynika to z charakteru zamówienia, a także możliwość waloryzacji kontraktów dłuższych niż rok. Ewentualna nowelizacja będzie miała realny wpływ na poprawę warunków zatrudnienia na polskim rynku pracy oraz ograniczenie skali zdarzających się nadużyć.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Przedsiębiorcy naruszają umowy cywilnoprawne
Rządowa walka z umowami cywilnoprawnymi nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. O stabilizację zatrudnienia trzeba zabiegać poprzez zapewnienie odpowiedniego otoczenia prawnego, zachęcającego pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy i do zatrudniania pracowników na umowy o pracę.
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat