REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

REKLAMA

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg publiczny na obsługę obiektów państwowych najniższą ceną może mieć problemy z nowym systemem składek od umów zleceń. Konfederacja Lewiatan chce 12 miesięcy vacatio legis i rozliczenia w ramach rocznego limitu składek.

 

REKLAMA

Autopromocja

Być może ze względu na zbliżające się eurowybory wszystkie siły polityczne, w ramach kampanii wyborczej unikają debaty na temat kontrowersyjnego planu rozszerzenia poboru składek od umów cywilnoprawnych. Tymczasem eksperci Konfederacji Lewiatan celnie punktują rządowe propozycje, bowiem ich zdaniem mogą one spowodować nieodwracalne szkody przy których skrywane- fiskalne motywy poprawy sytuacji budżetowej mogą odbić się rządzącym czkawką.

Rośnie liczba zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie


Jak jest i jak ma być


Proponowane zmiany mają doprowadzić do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która w obecnym stanie prawnym przewiduje obligatoryjną składkę od pierwszej umowy zlecenia. Obowiązkowo należy odprowadzić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe (zleceniodawca razem ze zleceniobiorcą) i wypadkowe (tylko zleceniodawca). Ubezpieczenie chorobowe ma natomiast charakter dobrowolny (tylko zleceniobiorca). Jeśli projekt wszedłby dziś w życie, w przypadku zbiegu kilku umów zleceń składkę należałoby odprowadzić od każdej z nich aż do momentu, gdy kwota zsumowanych umów osiągnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (do tej pory obowiązywała zasada pierwszeństwa w czasie). Jest to kompromis na jaki zgodziły się strony uczestniczące w rozmowach Komisji Trójstronnej.

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Więcej czasu na dostosowanie się


Lewiatan chce doprowadzić do wydłużenia vacatio legis z trzech do dwunastu miesięcy z racji przeciągających się prac nad ustawą (z początku postulowano dwudziestocztero miesięczny okres przejściowy).  Miałoby to korelować ze zmianami w ustawie o zamówieniach publicznych. Szybkie wejście w życie ustawy zwiększyłoby koszty pracy (przy obecnym stanie zamówień publicznych decyduje najniższa cena- zazwyczaj implikuje to oszczędności kadrowe), a przy braku możliwości renegocjacji ceny za wygrany w przetargu kontrakt- płace netto mogą ulec obniżeniu, gdyż wzrost kosztów ozusowania umów może wynieść nawet dodatkowe 36 procent. Jedyne wytłumaczenie dla tak krótkiego okresu zawieszenia stosowania nowych przepisów Konfederacja widzi w żądzy łatania budżetu państwa- w 2014 roku wpływy zwiększyłyby się o około 60 milionów złotych, a w 2015 nawet o 210 milionów.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

 

 


Wojsko bez stróża


Największe ryzyko pochopnego działania może mieć wpływ nawet na bezpieczeństwo państwa. Obiekty wojskowe na obszarze całego kraju są chronione przez zewnętrzne firmy ochroniarskie (konsekwencja profesjonalizacji armii- żołnierz zawodowy nie powinien trzymać warty, a wykonywać bardziej odpowiedzialne obowiązki). Podniesienie płacy brutto dla ochroniarzy, którzy wykonują pracę na podstawie kilku umów zleceń- czasami tylko umowy zlecenia zlepionej z pracą na ćwierć etatu- może doprowadzić do masowego wypowiadania kontraktów przez firmy ochroniarskie, co rażąco zachwieje bezpieczeństwem jednostek wojskowych.

Składki na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń


Korekta korekty... i kolejna korekta


Kolejny pomysł to wprowadzenie rocznego, zamiast miesięcznego limitu składek (chodzi o moment przekroczenia poziomu najniższego wynagrodzenia). Comiesięczna kontrola odprowadzania składek może nastręczać trudności, które wywołają chaos i konieczność częstego dokonywania korekt dokumentów. (Przykład przytoczony przez Konfederację Lewiatan: „Składki od kolejnych umów  900zł+ 700zł+ 800zł nie są równe składkom 900zł+ 800zł+ 700zł”). O tym problemie wspominano już w opinii do projektu ustawy.

Organizacje pracodawców od zawsze oskarżane są o próbę blamażu wszelkich dążeń do poprawy warunków pracy i płacy. Wydaje się jednak, iż tym razem są one jedynym zdroworozsądkowym głosem w toczącej się debacie, która zdaniem wielu ekspertów tylko na pozór dąży do podniesienia gwarancji świadczeń na przyszłość dla pracowników, a w rzeczywistości ma chyba na celu odsuwanie w czasie katastrofy sektora ubezpieczeń społecznych.

23 kwietnia skierowano projekt do czytania w komisjach sejmowych.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA