reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Rośnie liczba zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie

Rośnie liczba zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie

Coraz większa liczba osób znajduje zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowę o dzieło lub zlecenie). Zdecydowanie najszybciej rośnie odsetek ludzi młodych, na tzw. śmieciówkach zatrudnionych jest ponad 30 proc. osób w wieku 21-25 lat.


Zatrudnienie na umowach cywilnoprawnych


Tradycyjny model zatrudnienia, oparty o umowę o pracę na czas nieokreślony, coraz częściej zastępowany jest przez tzw. nietypowe - niepracownicze formy zatrudnienia, w tym umowy cywilnoprawne, tj. umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, ilu Polaków faktycznie zatrudnionych jest w ramach umów cywilnoprawnych - poszczególne podmioty, jak GUS, ZUS, PIP czy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dostarczają niestety niespójnych danych.

Za wyznacznik zwykło się jednak przyjmować wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, a te pokazują, że liczba osób zatrudnionych na tzw. umowach „śmieciowych” rośnie z każdym rokiem. Na przełomie lat 2012/2013 na umowach cywilnoprawnych pracowało 1,35 miliona Polaków.

Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS


Młodzi na starcie


Polskie Badanie Panelowe POLPAN, realizowane w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk wykazało, że umowy cywilnoprawne szczególnie chętnie podpisywane są z osobami w grupie wiekowej 21- 25 lat. Na „śmieciówkach” zatrudnionych jest aż 32,5% spośród nich. To spory wzrost, jeśli porównamy te dane z informacjami z 2008 r., w którym w oparciu o umowę cywilnoprawną pracowało 16,5 % osób między 21 a 25 rokiem życia. Spośród osób, które w 2008 r. deklarowało pracę na umowie cywilnoprawnej, umowę na czas nieokreślony w 2013 r. posiadało jedynie 36,9% ankietowanych. 4,9 % respondentów podjęło przy tym samozatrudnienie, 38% pracuje w ramach niestandardowej formy zatrudniania, a 21% w ogóle nie miała pracy w roku 2013.

Składki na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń

Dla porównania, w przypadku osób, które w 2008 r. deklarowały zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, w 2013 r. : 73,7% posiada umowę na czas nieokreślony, 11,9% nie posiada pracy, 11,6% jest zatrudnionych w ramach niestandardowej formy zatrudnienia, 2,8% zdecydowała się na samozatrudnienie.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Nie zawsze z wyboru


Umowy cywilnoprawne mają swoje zalety, które znacznie częściej dotyczą pracodawców, a nie pracowników. Mimo wszystko istnieje szereg zawodów, które nie tylko kojarzone są z tego typu umowami, ale są w ich przypadku dobrze przyjętą praktyką. Do ich grona należą przede wszystkim zajęcia wykonywane na zasadzie freelance (wolny strzelec), czyli profesje związane najczęściej z pracą twórczą, jak m.in. grafik, tłumacz, copywriter, dziennikarz, programista czy trener i doradca.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama