| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Skutki braku współdziałania zamawiającego przy umowie o dzieło

Skutki braku współdziałania zamawiającego przy umowie o dzieło

W przypadku umów o dzieło obowiązkiem umownym zamawiającego, poza zapłatą wynagrodzenia, jest również współdziałanie przy wykonywaniu zamówienia. Natomiast sam zakres i charakter współpracy zamawiającego zależny jest od konkretnego stosunku umownego. Jakie są zatem skutki braku współdziałania zamawiającego?

Obowiązkiem umownym zamawiającego, oprócz zapłaty wynagrodzenia, jest współdziałanie przy wykonywaniu zamówienia. W tradycyjnej, modelowej sytuacji, dajmy na to, zamówienia garnituru u krawca – obowiązek współpracy będzie obejmował zarówno umożliwienie zdjęcia miary, jak i dokonania dalszych koniecznych przymiarek.

ZUS może zakwestionować umowę o dzieło

Ta generalna zasada znajduje również swoje odzwierciedlenie w bardziej skomplikowanych sytuacjach, tj. w przypadku umów, które przewidują osiągnięcie określonego rezultatu i przeniesienie własności stworzonego dzieła na zamawiającego za wynagrodzeniem. Przykładowo: stworzenie programu komputerowego, projektu budynku, napisanie książki, czy zorganizowanie konferencji.

Zakres i charakter obowiązkowej współpracy zamawiającego będzie zależał od konkretnego stosunku umownego. W orzecznictwie ugruntował się pogląd, że dotyczy to tych działań zamawiającego, które są niezbędne do wykonania dzieła przez przyjmującego zlecenie. Trzeba jednak pamiętać, że brak zapłaty, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym, nie stanowi ‘braku współdziałania”, który skutkowałby przeszkodą w wykonaniu dzieła.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

W przypadku braku współdziałania zamawiającego, które uniemożliwia osiągnięcie umówionego rezultatu przyjmujący zamówienie może zażądać wynagrodzenia, mimo iż dzieła nie wykonał. Od wynagrodzenia zamawiający może jednak odliczyć, to co przyjmujący zaoszczędził przez niewykonanie dzieła. Przy czym, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą, oszczędnością tą nie jest osobisty trud i wkład pracy. Oszczędności dotyczą raczej niezamówionych materiałów, czy usług zewnętrznych.

Przyjmujący zamówienie może też wyznaczyć zamawiającemu termin na dopełnienie obowiązku współdziałania, a po jego upływie od umowy odstąpić. W rezultacie czego strony powinny zwrócić sobie wzajemnie świadczenia, a strona od umowy odstępująca może również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Agnieszka Samborska,

Corporate services manager,

Accace

Zatrudnianie na umowy na czas określony i umowy cywilnoprawne – 8 najczęstszych błędów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zdjęcia

Skutki braku współdziałania zamawiającego przy umowie o dzieło
Skutki braku współdziałania zamawiającego przy umowie o dzieło

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »