Jak od 1 stycznia 2015 r. zgłaszać członków rad nadzorczych do ZUS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Od nowego roku obowiązek ubezpieczeń społecznych obejmuje członków rad nadzorczych, wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji. Podmiot mający powołany organ w postaci rady nadzorczej w Polsce będzie zgłaszał do ubezpieczeń społecznych wynagradzanego członka rady bez względu na to, czy zamieszkuje w Polsce, czy nie. Miejsce zamieszkania członka rady nadzorczej nadal będzie decydowało o obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (tak jak dotychczas).
Osoby te podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (dodany pkt 22 do art. 6 ust. 1 ustawy systemowej), w czasie pomiędzy dniem powołania na członka rady nadzorczej a dniem zaprzestania pełnienia tej funkcji (nowy pkt 17 w art. 13 ustawy systemowej). Nie podlegają natomiast z mocy ustawy ubezpieczeniu wypadkowemu i chorobowemu.
UWAGA!
Jeżeli członek rady nadzorczej nie pobiera wynagrodzenia, z tego tytułu nie powinien być zgłaszany do ubezpieczeń społecznych.
PRZYKŁAD
W listopadzie 2014 r. w spółce akcyjnej ROBEX została powołana rada nadzorcza, do której zostało wybranych 5 osób. Członkowie rady otrzymują wynagrodzenie. Wśród nich jest obywatel Słowacji sprawujący swoją funkcję w Polsce. Wszyscy członkowie rady muszą zostać zgłoszeni do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych od 1 stycznia 2015 r.
Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF
Płatnicy, u których powołanie rady nadzorczej zostało przewidziane przez ustawę obowiązkowo bądź fakultatywnie i którzy wynagradzają ich za udział w tych radach, muszą dokonać zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych członków tych rad.
1. Członek rady nadzorczej a inne tytuły do ubezpieczeń społecznych
Członek rady pobierający wynagrodzenie i posiadający jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń społecznych musi zostać również zgłoszony do tych ubezpieczeń jako członek rady nadzorczej (dodany ust. 9 do art. 9 ustawy systemowej). Nie ma przy tym znaczenia wysokość podstawy wymiaru składek osiąganej z innego tytułu, a także posiadanie prawa do emerytury lub renty. Okoliczności te nie będą zwalniały członka rady nadzorczej z obowiązku zapłaty składek od przychodów osiąganych z tytułu pełnienia tej funkcji (nowe brzmienie art. 9 ust. 4 ustawy systemowej).
PRZYKŁAD
Kamil K. (emeryt) jest pracownikiem spółki cywilnej. Zatrudniony jest na pełny etat. Dodatkowo powołano go na członka rady nadzorczej (otrzymuje wynagrodzenie) w spółce z o.o. Od 1 stycznia 2015 r. spółka z o.o. musi zgłosić go do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Andrzej Okułowicz
Cały artykuł dostępny na INFORFK: Jak po zmianach od 1 stycznia 2015 r. zgłaszać członków rad nadzorczych do ubezpieczeń ZUS >>
Artykuł podpowiada, jak zgłaszać do ubezpieczeń i jak rozliczać składki za członka rady nadzorczej po zmianach od 1 stycznia 2015 r. Wskazuje podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne członków rad nadzorczych i zawiera wzór prawidłowo wypełnionego zgłoszenia ZUS ZWUA i ZUS ZUA.
Czytaj także na INFORFK:
Oskładkowanie umów zlecenia na nowych zasadach w 2015 r. i w 2016 r. >>
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA