| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Nowe zasady płacenia składek ZUS od umów zlecenia – czy naprawdę chodzi o to, aby zleceniobiorcy mieli lepiej?

Nowe zasady płacenia składek ZUS od umów zlecenia – czy naprawdę chodzi o to, aby zleceniobiorcy mieli lepiej?

Od 1 stycznia 2016 roku zmienią się zasady odprowadzania składek od umów zlecenia. Obecnie, w przypadku, gdy ktoś jest zatrudniony na kilka umów zlecenia, składka odprowadzania jest wyłącznie od jednej, wybranej, umowy – najczęściej tej na niższą kwotę. Po zmianach pracodawcy będą mieli obowiązek odprowadzania składek ZUS od wszystkich umów do kwoty minimalnego wynagrodzenia – to zaś w przyszłym roku wyniesie 1750 zł brutto. I choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że jest to decyzja, której celem jest obrona praw zatrudnionych, tak naprawdę zmiany legislacyjne będą niekorzystne dla zleceniobiorców.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, a przede wszystkim zatrudnianie pracowników nie jest łatwe. Ilość formalności, jakich trzeba dopełnić, a przede wszystkim koszty pracy oraz wysokie podatki nie pozwalają dynamicznie rozwijać się młodym przedsiębiorcom, a co za tym idzie – hamują rozwój gospodarczy kraju.

Dla osoby, która ma własną firmę ważne jest osiąganie zysku i nie ma w tym nic złego. Suma wszystkich wydatków ponoszonych z tytułu działalności musi być niższa niż przychody. W przeciwnym wypadku, biznes nie ma sensu i przynosi wyłącznie straty. Po stronie kosztów pojawia się wynagrodzenie dla pracownika. To zaś jest o wiele wyższe niż kwota, jaką osoba zatrudniona dostaje do ręki. Jeśli, przykładowo, płaca netto z tytułu umowy o pracy wynosi 1800 zł, realne wydatki ponoszone przez pracodawcę to ok. 3000 zł. Ponad 40% realnej wartości wykonanej pracy pochłaniają podatki oraz składki ZUS. W przypadku umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło, proporcje między wynagrodzeniem netto a brutto mogą być korzystniejsze dla osoby zatrudnionej.

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia

Zmiany sposobu regulowania składek ZUS z tytułu zatrudniania na umowę zlecenia nie mają na celu poprawy bytu pracowników. To jedynie kolejny sposób na podniesienie podatków i zwiększenie przychodów do kasy państwa. Decyzja ta uderzy przede wszystkim w osoby zatrudnione. Prowadzący własny biznes, zamierzając utrzymać stabilność finansową firmy, chcąc nie chcąc, przeniosą koszty ozusowania umów zlecenia na pracowników. W konsekwencji, wynagrodzenia na rękę z tego tytułu mogą spaść o kilkanaście, a nawet więcej procent– szczególnie w przypadku tych, którzy pracują na niskie stawki.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wyższe składki od umów zlecenia to metoda zwiększenia przychodów do budżetu państwa, który przyniesie eskalację konfliktu między pracownikami a pracodawcami. Kluczem do rozwiązania problemów ze zbyt niskimi płacami netto i trudnej sytuacji na rynku pracy będzie zaś obniżenie, a nie gwałtowne podwyższenie kosztów związanych z zatrudnianiem.

Rafał Jankowski

Partner zarządzający Cafe Finance

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »