Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
Zlecenie jest umową cywilnoprawną, która nie prowadzi do nawiązania stosunku pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Zleceniobiorcy nie obowiązują prawa i obowiązki określone w kodeksie pracy, a zatem także i prawo do bezpłatnego urlopu wypoczynkowego. Niemniej jednak, zgodnie z zasadą swobody umów określoną w prawie cywilnym, umowa zlecenie może być ukształtowana bardzo dowolnie, a zatem zleceniobiorca i zleceniodawca mogą zapisać w umowie np. kilkudniowe płatne przerwy w wykonywaniu zlecenia.
REKLAMA
Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego
Co zrobić w sytuacji kiedy umowa zlecenie nie zawiera uprawnienia do dni urlopowych? W takim przypadku warto spróbować porozmawiać z szefem i poprosić o ustalenie dni wolnych od pracy, płatnych lub bezpłatnych. Należy jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku udzielić dni wolnych od pracy, gdyż brak w tej kwestii podstawy prawnej w przepisach dotyczących zlecenia w kodeksie cywilnym. Dobrym rozwiązaniem jeszcze przed podpisaniem umowy mogłoby być również wynegocjowanie zawarcia dodatkowych postanowień dotyczących dni urlopowych zleceniobiorcy.
Umowy o dzieło i umowy zlecenia - czym się różnią?
Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat