Kategorie

Minimalne wynagrodzenie w umowach cywilnoprawnych - walki ze śmieciówkami ciąg dalszy

Mateusz Potocki
Najniższa krajowa w ramach świadczenia pracy zarobkowej liczonej jako iloraz dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym oraz rocznego nominału czasu pracy- projekt na etapie czytania w komisjach.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF


Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt zakłada rozszerzenie zakresu przedmiotowego regulacji o umowy cywilnoprawne poprzez wprowadzenie  definicji pracy zarobkowej.

Minimalne wynagrodzenie pracownika

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest obecnie przedmiotem corocznych negocjacji w Komisji Trójstronnej. W założeniu średnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe od prognozowanego średniego wskaźnika cen w danym roku kalendarzowym. Wysokość wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu nie może być zatem niższa niż ustawowo określone minimalne wynagrodzenie za pracę- z zastrzeżeniem, że w pierwszym roku pracy może ono jednak wynosić 80% omawianego minimum.

Minimalne wynagrodzenia za pracę w 2014 r. wynosi 1680 zł

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

Praca zarobkowa to także zarabianie na śmieciówkach

Przywilej najniższego wynagrodzenia gwarantowanego dotyczy jedynie osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Nowy projekt zakłada wprowadzenie pojęcia „pracy zarobkowej”, przez którą rozumie się wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych w przypadku których powstają zobowiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wymienia się tu: umowę agencyjną, umowę zlecenia, umowę o współpracę, umowę o dzieło, okres członkowstwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych, spółdzielni usług rolniczych, albo wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz jednego zleceniodawcy. Wysokość wynagrodzenia osoby wykonującej pracę zarobkową wyrażać ma iloraz dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym oraz rocznego nominału czasu pracy (oblicza się go zgodnie z przepisami kodeksu pracy- art. 130 w związku z art. 129).

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część I)

Masz niską stawkę, więcej pracujesz

W założeniu projektodawca chce doprowadzić do zlikwidowania nadużyć wynikających z omijania regulacji kodeksowych. Osoby zatrudnione w ramach stosunków niepracowniczych mogą być bowiem zatrudnione z pominięciem obligatoryjnych wymogów dotyczących wynagrodzenia minimalnego. To kolejna próba walki z umowami śmieciowymi istotna o tyle, że zatrudnieni w charakterze pozapracowniczym zmuszani są do podejmowania pracy w godzinach ponadwymiarowych za którą nie dostają dodatkowego (wyższego) wynagrodzenia, rekompensując w ten sposób jedynie niską stawkę godzinową.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Kto podniesie wynagrodzenie samozatrudnionym?

Prokurator Generalny w opinii do nowelizacji zwrócił uwagę, iż norma określająca minimalną stawkę za pracę zarobkową ma trudny do zdefiniowania zakres adresatów. Do tej pory zobowiązanym do realizacji norm ustawy był pracodawca. Problem pojawia się chociażby w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na rzecz jednego zleceniodawcy. Kiedy przedmiotem umowy nie jest świadczenie pracy, strony określają przeważnie tylko przedmiot świadczenia i termin jego realizacji (nie określa się więc liczy godzin pracy, nakładu pracy- a jeśli nawet ma to swój literalny wydźwięk w umowie- można w łatwy sposób zaniżyć te wartości w celach optymalizacyjnych). Zmiany mogą też znacząco odstawać od społeczno-ekonomicznego znaczenia danej umowy (np. umowa o dzieło jako zobowiązanie o charakterze rezultatu).

Składki od umów cywilnoprawnych

Walka z fikcją już teraz jest możliwa

Biuro Studiów i Analiz przy Sądzie Najwyższym zaważa z kolei podstawą różnicę pomiędzy stosunkiem pracowniczym, a zobowiązaniem wynikającym z umowy cywilnoprawnej. Chodzi o to, iż pracownik w ramach czasu pracy ma obowiązek pozostawania do dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu przez określony czas. Na gruncie cywilistycznym przedmiotem umowy jest z kolei określone działanie. Zatem jeśli treść stosunku wynikającego z umowy cywilnoprawnej pokrywa się z przepisami kodeksu pracy to istnieją przecież regulacje, które pozwalają na zniesienie tejże fikcji poprzez wniesienie pozwu o ustalenie stosunku pracy, a więc propozycja zawarta w projekcie gubi sens. Z drugiej strony w sytuacji, gdy strony nie określają czasu pracy w sposób adekwatny dla prawa pracy, sąd zasądzając w sporze należne zatrudnionemu wynagrodzenie musiałby rozwiązać węzeł gordyjski, aby określić ile czasu zajęło mu spełnienie określonego świadczenia, co implikowałoby niepewność prawa i ewentualną sprzeczność z konstytucją. Ponadto pewne sprzeczności mogą wynikać z różnic terminologicznych- chociażby takich jak sam fakt różnego zdefiniowania wynagrodzenia.

Czy istnieje utylitarny sens ingerencji?

Minimalne wynagrodzenie za pracę to temat politycznych dyskusji od prawa do lewa. Abstrahując od czysto dogmatycznych rozważań otwierających dyskusję za lub przeciw jej sensowności w kontekście ekonomicznym, nie można pozostawać biernym wobec faktu, iż część uczestników obrotu gospodarczego świadomie omija prawo i silniejsza strona stosunku, finansowo uzależnia od siebie podmioty świadczące pracę. W tych zabiegach widać zjawisko, które dawniej nazywano niesprawiedliwością społeczną, która wynika z rozchwianej i nierównej sytuacji podmiotów de facto znajdujących się w podobnej sytuacji. Pozostaje tylko pytanie, na ile państwo jest zobligowane do ingerencji w relacje prywatnoprawne obywateli.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Rejestracja w CRPA (Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych) do 30 czerwca

  Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2021 r. upływa termin (okres przejściowy) na dokonanie: zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. nie były objęte obowiązkiem dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych w podatku akcyzowym albo zgłoszenia uzupełniającego w CRPA dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. zostały zarejestrowane na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.

  Dotacja z gminy wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem a przedawnienie

  Dotacja z gminy a przedawnienie. Coraz więcej osób w swojej działalności stara się korzystać z różnych form pomocy. Jednym z popularnych rodzajów wsparcia, są różnego rodzaju dotacje – w tym dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie działalności podmiotu może jednak okazać się, że środki z dotacji zostały nieprawidłowo spożytkowane. W takiej sytuacji, zasadniczo, podatnik powinien zwrócić dotację – co w praktyce może jednak okazać się dla niego niemożliwe do wykonania (szczególnie po dłuższym czasie). Tak samo więc jak w innych przypadkach, ustawodawca przewidział odpowiedni okres przedawnienia dla konieczności zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak należy obliczać ten termin - w szczególności, że proces przyznania, korzystania i rozliczenia dotacji może być dość długi – i wskazywać na różne momenty, od których należałoby obliczać termin przedawnienia.

  Polski Ład. 2/3 emerytów z zerowym PIT

  Zerowy PIT dla emerytów. Dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek - zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł - dodał. Polski Ład dla emerytów - kto zyska, kto straci?

  Interpretacja podatkowa nie może pomijać przepisów

  Interpretacja podatkowa. Przedsiębiorca wdał się w spór z fiskusem o pieniądze należne z tytułu CIT. Oczywiście fiskus chciał ich więcej, w tym celu interpretował przepisy tak, a w zasadzie pomijał ich część, aby uzasadnić słuszność poboru wyższego podatku. Ale po stronie przedsiębiorcy stanął sąd, przypominając organom skarbowym, że: „Nie wolno jest również interpretować przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne” (wyrok WSA w Krakowie z 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1262/20).

  Rekordowy Twój e-PIT w 2021 roku

  Twój e-PIT w 2021 roku. Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych PIT, a w szczególności najbardziej popularną e-usługę Krajowej Administracji Skarbowej - Twój e-PIT.

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

  Jak wygląda cyberatak na firmową sieć?

  Cyberatak na firmową sieć. W trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54%) zauważyła wzrost liczby cyberataków. W opublikowanej w maju br. analizie Active Adversary Playbook 2021 analitycy ujawniają, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. W tym czasie mogą swobodnie poruszać się po zasobach i wykradać dane przedsiębiorstwa. Coraz trudniej namierzyć złośliwą działalność, jednak pomocna w tym zakresie może okazać się pandemia. W ubiegłym roku wzrosły bowiem umiejętności i szybkość reagowania zespołów IT.

  Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach

  Kasa fiskalna online. Czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych podatnik jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

  CIT-8 za 2020 r. - wersja elektroniczna opublikowana

  CIT-8 za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało cyfrową wersję (30) CIT-8. Zrobiło to po trzech miesiącach od zapowiedzi, za to na dwa tygodnie przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.

  Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

  Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.

  Jak firmy wpływają na edukację ekologiczną?

  Zrównoważony rozwój trafia do domu Kowalskich, czyli jak firmy i marketing wpływają na edukację ekologiczną.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych. Ministerstwo Finansów udzieliło informacji i wyjaśnień odnośnie obowiązujących od 1 lipca 2021 r. zmian w zakresie deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym. Zmiany te są wprowadzane do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694).

  Podmioty akcyzowe - aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r.

  Podmioty akcyzowe już zarejestrowane muszą dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r. Aktualizacja to efekt uruchomienia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

  Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

  Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

  Polski Ład - ryczałt szansą dla przedsiębiorców?

  Polski Ład - ryczałt. Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z 2 czerwca br. na temat Polskiego Ładu przyniosła nowe wskazówki odnośnie zmiany zasad opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych od 2022 r. Z zapowiedzi wynika, że promowaną przez rządzących formą opodatkowania zarobków przedsiębiorców podatkiem PIT będzie ryczałt.

  Podatkowe Grupy Kapitałowe - zmiany w ramach Polskiego Ładu

  Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych ułatwieniach dla Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) w ramach Polskiego Ładu: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego uprawniającego do stworzenia PGK, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności, korzystniejsze warunki rozliczania strat.

  Profil zaufany - zmiany od 17 czerwca 2021 r.

  Profil zaufany. Od 17 czerwca 2021 r. w trakcie wideospotkania z urzędnikiem będzie można założyć tradycyjny, a nie tymczasowy profil zaufany (PZ) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ponadto od 17 czerwca wydane wcześniej tymczasowe PZ staną się "tradycyjnymi" profilami zaufanymi, ważnymi przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące).

  Polski Ład. Tworzenie Grup VAT

  Tworzenie Grup VAT (PGK VAT) to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, w ramach którego spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej nie będą musiały w transakcjach między sobą rozliczać VAT. Na czym będzie polegało tworzenie Grupy VAT? Od kiedy będzie to możliwe?

  Fundacja rodzinna z ulgą repolonizacyjną

  Fundacje rodzinne. Propozycje zawarte w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej zostały uzupełnione; ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej, skierowanej do osób które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej.

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.