reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy można wypowiedzieć umowę podczas urlopu

Czy można wypowiedzieć umowę podczas urlopu

Pracodawca chce wypowiedzieć umowę pracownikowi, który przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jeżeli nie złoży mu wypowiedzenia w tym miesiącu, od następnego będzie obowiązywał go trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, aby wręczyć mu wypowiedzenie?


Nie

Pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu tylko dlatego, że chce mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę.

W czasie urlopu wypoczynkowego pracownika pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (art. 41 k.p.). Zasada ta dotyczy zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego. Ponadto przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy (art. 42 par. 1 k.p.), co oznacza, że podczas urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć nie tylko umowy o pracę, ale także warunków pracy i płacy. Ochronie tej nie podlega jednak pracownik, który stawił się po odwołaniu z urlopu do pracy, ponieważ nie przebywa już na urlopie.

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 par. 1 k.p.), np. niespodziewana awaria urządzeń, niezapowiedziana kontrola, przesunięcie terminu rozprawy sądowej w sprawie, w której pracownik reprezentuje pracodawcę (gdyby okoliczności te były przewidywane, wówczas powinno nastąpić przesunięcie urlopu według art. 164 par. 2 k.p.). W razie odwołania pracownika z urlopu nie wykorzystuje on części urlopu, której należy udzielić w terminie późniejszym (np. w okresie wypowiedzenia). Warto dodać, przepisy prawa pracy nie przewidują sankcji dla pracodawcy w przypadku nieuzasadnionego odwołania pracownika z urlopu.

Zamiar wypowiedzenia umowy o pracę nie jest okolicznością uzasadniającą odwołanie z urlopu. Jeżeli jednak pojawi się jakaś dodatkowa nieprzewidziana okoliczność, pracodawca będzie mógł odwołać pracownika i wręczyć mu wypowiedzenie.

EWA DRZEWIECKA

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 41, art. 164 par. 2, art. 167 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama