Czy można wypowiedzieć umowę podczas urlopu
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
Pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu tylko dlatego, że chce mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę.
W czasie urlopu wypoczynkowego pracownika pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (art. 41 k.p.). Zasada ta dotyczy zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego. Ponadto przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy (art. 42 par. 1 k.p.), co oznacza, że podczas urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć nie tylko umowy o pracę, ale także warunków pracy i płacy. Ochronie tej nie podlega jednak pracownik, który stawił się po odwołaniu z urlopu do pracy, ponieważ nie przebywa już na urlopie.
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 par. 1 k.p.), np. niespodziewana awaria urządzeń, niezapowiedziana kontrola, przesunięcie terminu rozprawy sądowej w sprawie, w której pracownik reprezentuje pracodawcę (gdyby okoliczności te były przewidywane, wówczas powinno nastąpić przesunięcie urlopu według art. 164 par. 2 k.p.). W razie odwołania pracownika z urlopu nie wykorzystuje on części urlopu, której należy udzielić w terminie późniejszym (np. w okresie wypowiedzenia). Warto dodać, przepisy prawa pracy nie przewidują sankcji dla pracodawcy w przypadku nieuzasadnionego odwołania pracownika z urlopu.
Zamiar wypowiedzenia umowy o pracę nie jest okolicznością uzasadniającą odwołanie z urlopu. Jeżeli jednak pojawi się jakaś dodatkowa nieprzewidziana okoliczność, pracodawca będzie mógł odwołać pracownika i wręczyć mu wypowiedzenie.
EWA DRZEWIECKA
ekspert z zakresu prawa pracy
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 41, art. 164 par. 2, art. 167 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat