| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o dzieło a umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Umowa o dzieło a umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło jest odpłatną umową rezultatu, co oznacza, że w wyniku jej wykonania, zamawiający powinien otrzymać określony, konkretny i sprawdzalny wynik np. mebel, rzeźba. Przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego i związane z tym przeniesienie praw autorskich na nabywcę lub udzielenie licencji na korzystanie z utworu. W zależności od tego jakie będą konkretne postanowienia umowy, umowa wywrze różne skutki prawne, m.in. także podatkowe.

POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł

Umowa o dzieło bez przeniesienia praw autorskich

Zawierając taką umowę wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego produktu dla zmawiającego, jednakże nie przekazuje mu praw autorskich do tego dzieła. Taka sytuacja ma miejsce np. gdy instruktorowi fitness zleca się opracowanie autorskiego programu treningowego i realizowanie go z ćwiczącymi w klubie. Nieprzeniesienie praw autorskich do programu spowoduje, że klub fitness nie będzie mógł go potem wykorzystywać choćby w materiałach reklamowych, ani też samodzielnie realizować bez udziału jego autora.

Aby obliczyć należny w takim wypadku podatek należy najpierw ustalić wysokość dochodu, który osiągnie wykonawca. Od zapisanego w umowie wynagrodzenia brutto należy odjąć koszty uzyskania przychodu, które  w wynoszą 20%. Uzyskamy w ten sposób wysokość dochodu z umowy o dzieło. Podatek dochodowy wyniesie 18%.  

Skutki braku współdziałania zamawiającego przy umowie o dzieło

Przykład:

Pan Michał podpisuje ze spółką ABC sp. z o.o.  umowę o dzieło, w której zobowiązuje się do stworzenia  programu szkolenia dotyczącego pozyskiwania środków unijnych. Za przeprowadzenie szkolenia umowa przewiduje wynagrodzenie brutto 1000 zł. Strony nie postanawiają o przeniesieniu praw autorskich do szkolenia. Jakie wynagrodzenie netto otrzyma pan Michał?

Wynagrodzenie brutto: 1000 zł

Koszty uzyskania przychodu 20% x 1000 zł = 200 zł

Dochód: 1000 zł – 200 zł = 800 zł

Zaliczka na podatek dochodowy: 18% x 800 zł = 144 zł

Wynagrodzenie netto: 856 zł

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Podpisując taką umowę twórca nie dość, że wytwarza dla zamawiającego jakiś produkt, to następnie przenosi na niego prawa autorskie lub udziela mu licencji na korzystanie z niego. Należy pamiętać, że samo przeniesienie własności egzemplarza dzieła (utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), nie przenosi praw autorskich do tego dzieła. Konieczne jest dodatkowe porozumienie w tej kwestii. Strony powinny przede wszystkim ustalić tzw. pola eksploatacji dzieła, to znaczy określić sposoby wykorzystywania utworu w przyszłości przez zamawiającego.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »